W jakiej biżuterii kobieta wygląda najpiękniej? W takiej, która się jej najbardziej podoba. Nie można dobrze wyglądać w czymś, do czego nie jest się przekonanym. Jeżeli natomiast spojrzymy na temat obiektywnie, w tej która najlepiej koresponduje z kolorem jej skóry. Biżuteria w kolorze srebrnym (srebro, białe złoto, platyna) pasuje tzw. chłodnym typom urody, biżuteria w kolorze złotym ciepłym typom urody. Co oznacza, że typ urody jest chłodny lub ciepły?Barwy dzielą się na ciepłe (żółty, pomarańczowy, czerwony) i zimne (niebieski, zielony, fioletowy). Mieszając dowolny kolor z żółtym można go ocieplić, z niebieskim schłodzić. Wyobraźmy sobie coś czerwonego, np. pomidora. Czerwony sam w sobie jest kolorem ciepłym. Większość gatunków pomidorów ma kolor od pomarańczowego po ciepły czerwony. Maliny też są czerwone, ale jest to zupełnie inna czerwień – chłodna, wpadająca w ciemny róż. Ten sam czerwony kolor może być zatem ocieplony żółtym (pomidor) lub schłodzony niebieskim (maliny). Tak samo jest z kobietami. Jasna blondynka może mieć zarówno ciepły odcień skóry i włosy ze złotymi refleksami (domieszka żółtego), jak i chłodny odcień skóry i włosy w odcieniu popielatym (domieszka niebieskiego). Czy jest ona ciepłym czy chłodnym typem urody, najłatwiej ocenić w świetle dziennym, bez makijażu. Wystarczy założyć coś niebieskiego, a następnie coś żółtego i ocenić, w którym kolorze skóra wygląda zdrowiej i piękniej. Chłodny typ urody w żółtym wygląda chorowicie, ciepły promienieje – i odwrotnie.


Typy chłodne powinny nosić biżuterię w kolorze srebrnym, typy ciepłe w kolorze złotym i taki podział całkowicie wystarczy, aby dobrze dobrać biżuterię. Niemniej można to zrobić jeszcze bardziej precyzyjnie.TYPY URODY


Najbardziej popularny podział typów urody zakłada porównanie kobiety do wiosny, lata, jesieni i zimy. Wiosna i jesień są ciepłe, lato i zima zimne. Wiosna i lato są delikatne i subtelne, jesień i zima wyraziste i kontrastowe. Uwzględnienie tego podziału pozwala lepiej dobrać odcień biżuterii. Ma to zastosowanie zwłaszcza w przypadku wiosny i jesieni – ciepłych typów urody. Zarówno lato jak i zima noszą biżuterię w kolorze srebrnym, przy czym będą im pasować inne kamienie szlachetne. 


Wiosna – ciepła, jasna, delikatna, mało kontrastowa

Idealnym kolorem biżuterii dla wiosny jest jasne, słomkowo-żółte złoto, które dobrze komponuje się z takimi kamieniami jak szmaragdy, turkusy czy perły o ciepłym odcieniu.

Lato – chłodna, jasna, subtelna, mało kontrastowa

Lato jako chłodny typ urody powinno wybierać biżuterię w srebrnym kolorze: srebro, białe złoto, platynę. Pięknie wygląda w większości odcieni niebieskiego, różowego i fioletowego, stąd też kamienie o takich kolorach będą pasować najlepiej. Dobrą alternatywą są również perły.

Jesień – ciepła,  ciemna, wyrazista, kontrastowa

Jesieni najbardziej pasuje czerwone złoto, które dobrze komponuje się z bursztynem, koralem, ciepłymi odcieniami rubinów i głęboką zielenią oliwinów.

Zima – chłodna, ciemna, ostra, kontrastowa – może mieć zarówno ciemną jak i śnieżnobiałą karnację

Zima najlepiej wygląda w srebrze, białym złocie i platynie. Typy o urodzie południowej mogą nosić również żółte złoto. Pasują jej diamenty oraz kamienie szlachetne w ciemnych, chłodnych kolorach.


CZY MOŻNA ŁĄCZYĆ SREBRO ZE ZŁOTEM


Łączenie srebra i złota jest trudne, gdyż łączymy dwa sprzeczne elementy – kolor ciepły z zimnym. Dlatego cała biżuteria powinna być zawsze w tym samym kolorze (srebro łączymy ze srebrem, złoto ze złotem). Dotyczy to również pozostałych metalowych elementów ubrania i dodatków, takich jak guziki, klamra paska, zdobienia torebki, zdobienia butów, czy oprawki okularów. Jeżeli już decydujemy się na łączenie srebra ze złotem, ważne aby to połączenie nie było przypadkowe. Powinien to być celowy zabieg tworzący spójną całość. Pomocna może tu być biżuteria łącząca w sobie kilka kolorów złota. Taka biżuteria to też dobre rozwiązanie, gdy chcemy kupić komuś prezent, a nie wiemy jaki kolor będzie najlepszy.


Agnieszka Sajdak-Nowicka 
www.wczerni.pl

Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.