diamenty

Słyszałaś to wiele razy, ale w przypadku diamentów rozmiar (a w zasadzie waga, gdyż w przypadku diamentów nie mówimy o ich rozmiarze tylko wadze w karatach) naprawdę ma drugorzędne znaczenie. Wbrew obiegowej opinii, to co decyduje o wartości diamentu, to jakość szlifu i kolor. Istotny jest również rodzaj szlifu i czystość kamienia.

JAKOŚĆ SZLIFU


Szlif decyduje o blasku, dlatego jakość szlifu jest tak ważna. Im doskonalszy i bardziej proporcjonalny szlif, tym kamień bardziej błyszczy, gdyż odbija więcej światła. Diamenty o słabym i poprawnym szlifie odbijają niewiele światła, dlatego wydają się matowe. Ładny efekt dają diamenty o dobrym szlifie, a najpiękniejsze są te o szlifie bardzo dobrym i idealnym. Niestety są bardzo drogie.

Informacja o jakości szlifu jest rzadko podawana przez jubilerów. Powszechnie podawane są natomiast informacje o ich wadze, barwie i czystości.

KOLOR

Kolor, a w zasadzie jego brak, jest drugim najważniejszym czynnikiem decydującym o wartości diamentu. Kolory diamentów oznaczane są literami alfabetu. Najdroższe są diamenty oznaczone literą D, najtańsze literą Z. Im bliżej Z, tym diament jest bardziej żółty. Wybieramy te z przedziału od H do D (ewentualnie od I lub J do D). Najpiękniejsze diamenty są bezbarwne, dlatego najlepiej wyglądają oprawione w białe złoto lub platynę. Żółte złoto może nadać im niepożądany, ciepły odcień.

Istnieją też diamenty o tzw. barwach fantazyjnych. Mają one naturalną barwę, a im intensywniejszy kolor, tym droższy diament. Mogą mieć przeróżne kolory. Zwykle są to barwy ciepłe jak żółty, pomarańczowy czy brązowy, ale zdarzają się też różowe, zielone, niebieskie i fioletowe. Istnieją też naturalne czarne diamenty, które różnią się od pozostałych tym, że nie błyszczą i nie przepuszczają światła.

MASA

Im większy diament tym oczywiście wyższa cena, ale w przypadku diamentów używanych powszechnie w jubilerstwie, cena ta rośnie stosunkowo proporcjonalnie do jego masy. Masę diamentów określa się w karatach (ct). Okrągły diament o masie 0,25 ct ma średnicę ok. 4,1 mm, o masie 1 ct średnicę 6,4 mm, a o masie 2 ct średnicę 8,1 mm, nie ma więc co szaleć. Ponieważ cena diamentu rośnie istotnie w przypadku pełnych i połówkowych wartości, warto wybrać ciut mniejszy (np. 0,9 ct zamiast 1 ct). Nikt nie zauważy różnicy, a Ty zobaczysz różnicę w cenie.

CZYSTOŚĆ

Większość diamentów nie jest idealnie czysta. Zawierają zanieczyszczenia, spękania i zaburzenia struktury. Im czystszy, tym cenniejszy. Nie wnikając w szczegóły, interesują Cię diamenty o oznaczeniach: FL lub IF (najdroższe), VVS-1 i VVS-2 (wciąż bardzo drogie), VS-1 i VS-2 (nieco tańsze), SI-1 i SI-2 (tańsze, a tzw. inkluzje i tak nie są widoczne bez lupy).

RODZAJ SZLIFU


kształty diamentów
Rodzaj szlifu też ma znaczenie. Wyróżniamy 9 podstawowych szlifów. Jeżeli weźmiemy dziewięć diamentów o tej samej masie, jakości szlifu, kolorze i czystości, najdroższy będzie zawsze diament o szlifie brylantowym (okrągłym). Diamenty o szlifie w kształcie gruszki (łezki), serca, markizy, czy owalu będą tańsze. Najtańsze będą te o szlifie Assher'a, radiant, szmaragdowym i księżnej.

Widzisz zatem, że choć masa diamentu ma znaczenie, rozmiar nie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na wartość. Jeżeli lubisz duże kamienie, wybierając odpowiedni kształt, kolor i czystość możesz, mieć większy kamień za niższą cenę. A jeżeli kupujesz biżuterię nie tylko jako ozdobę, ale też jako zabezpieczenie (w tzw. celach inwestycyjnych), wybierz tę z diamentami o lepszych parametrach. W przypadku ewentua
lnej sprzedaży jej wartość będzie wyższa, niż zakupionej w tej samej cenie, być może piękniejszej, biżuterii z tańszymi diamentami.

Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.