Dzisiaj każdy szuka idealnego środka inwestycyjnego. Nie ma takiego, który byłby bez wad. Obserwując zachowania rynków światowych, warto jednak zawierzyć złotu.

Według najnowszych raportów Rosja powiększa swoje rezerwy w złocie. Według analityków rynku finansowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w przeciągu dekady Moskwa ma szansę stać się trzecim państwem na świecie pod względem zasobności rezerw w tym kruszcu.

Światowa Rada Złota (WCG) opublikowała raport, który jasno wskazuje, że Federacja Rosyjska systematycznie zwiększa swoje rezerwy złota. Tylko we wrześniu zakupiła dodatkowo 400 000 uncji trojańskiej, co w przeliczeniu na tony wynosi 12,44. Nie jest to imponujący skok w porównaniu do zwiększanych rezerw przez ostatnie trzy lata, ale wpływający znacznie na pozycję Moskwy na arenie międzynarodowej. Obecnie Rosja posiada 2234 ton złota. Według tego stanu rzeczy plasuje to kraj na piątym miejscu pośród notowanych gospodarek krajowych.

Zdaniem wielu analityków rynkowych i według symulacji przeprowadzanych przez MFW takie tempo wzrostu rezerw może przyczynić się do tego, że w ciągu dekady Rosja uplasuje się na trzeciej pozycji w skali świata pod względem posiadanych rezerw złota, zaraz po USA i Niemczech.

Dlaczego Rosja inwestuje w złoto?

Systematyczne poszerzanie rezerw jest podyktowane kilkoma zależnościami gospodarczo-ekonomicznymi oraz stanowi pochodną realizowanej przez Kreml polityki.

Władimir Putin dąży do uniezależnienia gospodarki krajowej od dolara amerykańskiego. Jest to odpowiedź na zachowanie administracji Donalda Trumpa. Rosja zmniejsza swoje rezerwy w tej walucie. Dąży również do tego, aby ropa i inne surowce eksportować w walutach alternatywnych dla dolara.

Ponad to, zdaniem wielu Rosja przewiduje kryzys na światowych rynkach. Kreml zakłada, że wówczas złoto będzie grało kluczową rolę. Innym dużym graczem o którym nie można nie wspomnieć są Chiny. To właśnie one obok Australii i Rosji są największymi producentami złota na świecie. Kraje mają możliwość zwiększenia swoich rezerwy na podstawie własnej produkcji. Tym samym nie wpływając jawnie na światowe rynki i cenę kruszcu.

Zdaniem analityków światowych rynków, właśnie te dwie kwestie mają dominujący wpływ na zachowania Rosji.

Warto nadmienić, że Narodowy Bank Polski na przestrzeni ostatnich dwóch lat również zwiększył swoje rezerwy w złocie. Był to pierwszy tak duży zakup złota od 20 lat w Polsce i pierwszy wśród państw Unii Europejskiej w XXI wieku.

Może i dla nas powinno być to wskazówka w co warto i powinno się inwestować?

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.