ROK 2022 POD SZYLDEM ZŁOTA
Na pełne podsumowanie 2022 roku w Mennicy Skarbowej musimy jeszcze poczekać, jednak już teraz wiemy, że był to kolejny rok pod szyldem boomu na rynku złota. Kruszec ten w postaci fizycznej - monet i sztabek - od 2-3 lat stale zyskuje nowych zwolenników. O przyczynach tej popularności przeczytacie na naszym blogu.

Ostatnie 2-3 lata to prawdziwy boom na rynku złota.

Kruszec ten w postaci monet i sztabek od miesięcy stale zyskuje na popularności, zdobywając nowych zwolenników.

Nie inaczej było w roku 2022. W 2019 roku, czyli ostatnim przed pandemią, Polacy kupili 5 ton złota, podczas gdy w 2021 sprzedaż była już na poziomie 14 ton. Według naszych szacunków sprzedaż za 2022 na polskim rynku może sięgnąć 18 ton.

Mennica Skarbowa tylko w trzech pierwszych kwartałach 2022 roku sprzedała 3,5 tony złota, czyli więcej o prawie 30% w stosunku do roku poprzedniego.

Reakcja na kryzys ekonomiczny

Rynek złota, a konkretnie popyt na ten kruszec, są wysoce uzależnione od sytuacji gospodarczej, ale nie tylko. Idealnie pokazały to ostatnie lata. Pierwszym wydarzeniem, które zwiększyło zainteresowanie złotem w postaci fizycznej była pandemia i idący za nią kryzys ekonomiczny. Wiele osób szukając zabezpieczenia kierowało się ku bezpiecznym przystaniom, a za takie uważane są metale szlachetne, jak złoto czy srebro. Im głośniej mówi się o trudnej sytuacji gospodarczej i kryzysie, tym częściej uwaga inwestorów zwraca się ku złocie.

Zakup złota - odpowiedź na wojnę na Ukrainie

Kolejki do punktów sprzedaży złota można było zobaczyć po wybuchu wojny na Ukrainie. Sytuacja ta przyciągnęła także osoby, które dotychczas nie miały żadnych doświadczeń inwestycyjnych i w żaden sposób nie zabezpieczały swoich oszczędności. W obliczu agresji tuż za granicami naszego kraju postanowiły jednak zadbać o swoją gotówkę, a złoto w postaci fizycznej dawało im oczekiwane bezpieczeństwo.

Tarcza antyinflacyjna

Zainteresowaniu złotem sprzyjają także decyzje Narodowego Banku Polskiego i stale rosnąca za nimi inflacja. Nasze oszczędności niemalże z dnia na dzień tracą na wartości i coraz więcej Polaków, dotychczas trzymających je w przysłowiowej skarpecie dostrzega, że to niewłaściwa decyzja.

Wśród Klientów coraz częściej są osoby, które mogą przeznaczyć na ten cel mniejsze kwoty. To wyraz rosnącej świadomości w temacie zakupu złota – przecież już nawet kilkaset złoty wystarczy, aby kupić sztabkę czy monetę.

Nowi Klienci

Rok 2022 przyniósł znaczne rozszerzenie grupy osób zainteresowanych złotem. Zauważamy, że wśród Klientów coraz częściej pojawiają się inwestorzy, dotychczas lokujący swoje środki w rynku nieruchomości. Po złoto sięgają także Ci, którzy dotychczas swoje oszczędności zabezpieczali w postaci lokat. Przy stale rosnącej inflacji stały się one mało opłacalne, a więc złoto, które pozwala zachować wartość nabywczą pieniądza, a nawet daje szansę na zysk, staje się atrakcyjną alternatywą.

Najczęściej wybierane

Rynek złota dzielimy na produkty inwestycje i kolekcjonerskie, jednak to właśnie złoto inwestycyjne w postaci monet bulionowych i sztabek wiedzie prym w ilości sprzedawanych produktów, zarówno pod kątem sztuk, jak i wagi sprzedanego towaru.

W 2022 w Klienci Mennicy Skarbowej najczęściej kupowali:

  • Złote monety Australijski Kangur o wadze 1 uncji
  • Złote monety Kanadyjski Liść Klonowy o wadze 1 uncji
  • Sztabki złota o wadze 1 uncji
  • Złote monety Krugerrand o wadze 1 uncji
  • Sztabki złota o wadze 10g

Warto podkreślić, że wojna na Ukrainie była nie tylko czynnikiem, który skierował Klientów ku złocie, ale także wpłynął na ich konkretne wybory. Zauważyliśmy, że chętniej wybierali oni kruszec w mniejszej gramaturze, co wynikało z faktu, że złoto w takiej postaci łatwiej sprzedać lub też w razie potrzeby wymienić na inne towary.


Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.