światowe rezerwy złota bank centralny

W pierwszym kwartale 2018 światowe banki centralne dodały do swoich rezerw aż 116,5 t złota, czyli o 42% więcej niż rok temu. Najwięcej kupiły Rosja, Turcja i Kazachstan – łącznie 91 t. Jeśli chodzi o wyprzedawanie kruszcu to było ono znikome – najwięcej złota pozbył się Katar: 3,1 t.

ROSJA: +41,7 t

Po pierwszym kwartale rosyjskie rezerwy złota wzrosły do poziomu 1890,8 t, co stanowi równowartość 18% całych rezerw Federacji. Warto przypomnieć, że jeszcze na początku 2008 roku Centralny Bank Rosji posiadał zaledwie 463 t żółtego kruszcu. Oznacza to, że w ciągu dekady Rosjanie powiększyli swoje złote zapasy o ok. 308%. Rozbudowa rezerw nabrała największego tempa w ostatnich kilku latach – przez 38 ubiegłych miesięcy złoto wpływało do skarbca regularnie, co dało w sumie aż 683,1. O źródłach tej determinacji pisaliśmy we wcześniejszym artykule>>.

TURCJA: +29,8 t

Drugi kwartał z kolei Turcja była drugim największym światowym nabywcą złota. W efekcie pod koniec marca w tureckich skarbcach znajdowały się ok. 232 t złota. Chociaż ta ilość nie wydaje się jest imponująca, to wrażenie robi tempo dokonywania zakupów. Od momentu, gdy w maju ubiegłego roku Bank Centralny Turcji zaczął kupować złoto, tureckie rezerwy wzrosły niemal dwukrotnie. Średnio co miesiąc dodawano 10,5 t kruszcu.

KAZACHSTAN: +9,1 t

Podczas gdy Turcja może poszczycić się szybkością, Kazachstan imponuje swoją konsekwencją. W pierwszym kwartale tego roku skromniejszy budżet pozwolił temu krajowi na zakup 3 razy mniejszej ilości kruszcu niż zakupiła Turcja. Jednak to Kazachstan jest bardziej niezłomny w swojej polityce i od 2012 roku nieprzerwanie dokonuje comiesięcznych zakupów. W rezultacie przez ostatnie 6 lat rezerwy Narodowego Banku Kazachstanu wzrosły o ponad 200 t, czyli 198%.

KOLUMBIA: +2,5 t (Łączne rezerwy: 12,8 t)

KIRGISTAN: +1 t (Łączne rezerwy: 8,5 t)

USA: +0 t

Ze względu na to, że Stany Zjednoczone to największa światowa “złota” potęga, postanowiliśmy również ująć je w tym zestawieniu. Mimo że w XXI wieku amerykańskie skarbce nie były ani razu znacząco uzupełnione, to USA wciąż pozostawiają daleko w tyle całą konkurencję – obecnie posiadają aż 8233,5 t złota. Kolejne pozycje zajmują Niemcy (3371 t), Włochy (2451,8 t) oraz Francja (2436 t). Być może to właśnie tak duża przewaga sprawia, że Amerykanie nie odczuwają potrzeby dokonywania kolejnych zakupów.

Na podstawie:
"Gold Demand Trends Q1 2018" oraz "Official gold reserves".

Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.