Prognozy dla cen złota na rok 2013


Ceny złota od 12 lat utrzymują się w trendzie wzrostowym. Prognozujemy, że w roku 2013 kontynuowany będzie wzrostowy trend cen złota. W 2012 r. ceny złota kwotowane w dolarach wzrosły o 7,1% jednakże ze względu na umocnienie złotego o ponad 10%, polscy inwestorzy odczuli nieznaczny spadek wartości złotych inwestycji (o 3,8%). 


Na najbliższy rok przewidujemy, że polska waluta może nieznacznie się osłabić, co zwiększy rentowność inwestycji w złoto Polaków.


Odnosząc się do cen złota według opinii licznych autorytetów, ceny powinny przekroczyć pod koniec roku poziom 1900 USD za uncję. 


Podobny poziom wskazuje ankieta przeprowadzona przez agencję Bloomberg. Mediana wskazań 16 analityków z największych banków inwestycyjnych dla ostatniego kwartału 2013 roku wynosi aż 1925 USD za uncję (ponad 15% powyżej obecnego kursu).


Członkowie The London Bullion Market Association (LBMA) przewidują, że średnia oczekiwana cena złota w perspektywie do września 2013 roku wyniesie 1843 USD za uncję. Odpowiada to wzrostowi o ponad 5% od obecnego poziomu cen. Średnia cena została ustalona na podstawie ankiety  przeprowadzonej  wśród uczestników konferencji, która odbyła się w listopadzie w Hong Kongu. W gronie uczestników konferencji znajdowali się reprezentanci największych banków inwestycyjnych, rafinerii oraz dealerów metali szlachetnych. Jako główne czynniki przemawiające za wzrostem cen złota został wskazany zwiększony popyt w Azji, szczególnie w Chinach,  jak również dalsze luzowanie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych.


Jeśli chodzi o polski rynek to prognozowana jest kontynuacja zwiększającego się popytu. Złoto coraz bardziej przebija się do świadomości Polaków jako dobra inwestycja oraz zabezpieczenie majątku. Stopniowo też  Polacy zaczynają rozumieć, że w złoto można inwestować małe kwoty, już od kilkuset złotych. Powyższe tezy potwierdzają wyniki analizy przeprowadzonej przez Deustche Bank odnośnie perspektyw finansowych Polaków na 2013 r. W ankiecie przeprowadzonej na reprezentatywnej grupie Polaków złoto pojawiło się jako druga najbardziej zyskowna forma inwestycji z 12% wskazań (na pierwszym miejscu znajdowały się  nieruchomości z 45% wskazań). Ponadto na pytanie zadawane co roku: ?Jakie czynności z finansami planujesz na najbliższy rok??, aż 4% osób odpowiedziało, że planuje zakup złota, w porównaniu z  0% rok wcześniej. Co ciekawe - inwestycje giełdowe planuje 2,6% osób gdzie rok wcześniej wskazywało te formę inwestycji 2,9% osób.


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.