Złoto kojarzy nam się zazwyczaj z pięknymi i szykownymi wyrobami jubilerskimi. Warto jednak wiedzieć, że kruszec posiada szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia i to od setek lat. Złoto wykorzystywane jest w medycynie, kosmetologii, elektronice, budownictwie oraz kosmonautyce. To tylko główne gałęzie, gdzie przemysł korzysta z unikatowych walorów kruszcu. Warto pamiętać, że złoto jest bardzo rzadko występującym metalem szlachetnym, więc należałoby szanować jego nawet najmniejszy okruszek.

ZŁOTO W MEDYCYNIE

Wykorzystanie złota w stomatologii i ortodoncji ma długoletnią historię. Po raz pierwszy kruszec został opisany w podręczniku stomatologii Artzney Buchlein w 1530. Złoto zostało tam wskazane jako materiał do naprawy uszkodzonych zębów. Metal jest biokompatybilny, co oznacza tyle i aż tyle, że nie wpływa w sposób niekorzystny na stan zdrowia i samopoczucie.

Już 2500 lat przed naszą erą Chińczycy wykorzystywali złoto do leczenia różnych chorób i dolegliwości. O praktycznym zastosowaniu w lecznictwie pisał też Arystoteles. Czasy średniowiecza to publikacje Paracelsusa, który dowodził, że złoto ma niepodważalne zasługi m.in. w uzdrawianiu trądu. W 1890 roku Robert Koch udowodnił, że metal ma właściwości lecznicze i ma zastosowanie chociażby w leczeniu gruźlicy. Na przestrzeni lat złoto zaczęto również stosować w procesie kuracji: chorób autoimmunologicznych, stanów zapalnych stawów pochodzenia reumatoidalnego, jak i przewlekłego wyprysku. Co ciekawe, cząstki metalu wchodzą w unikalną reakcję ze światłem w skutego czego zmieniają barwy w określonej skali. Ta właściwość pozwala na wykorzystanie złota w testach ciążowych, a także tych służących do wykrywania HIV, czy salmonelli.

ZŁOTO W KOSMETOLOGII

Informacje na temat kosmetycznych właściwości złota pochodziły z różnych stron świata już w czasach zamierzchłych. Tak dla przykładu w Chinach płatki metalu były wykorzystywane dla ozdoby i pielęgnacji twarzy. Japończycy wierzyli z kolei, że dodanie złota do pudru przyczynia się do wybielania skóry i spowolnienia procesów starzenia się. Ponad to stosowali mieszaninę ziół i kruszcu do masażu skóry, co miało mieć pozytywny wpływ na krążenie krwi i przyśpieszać procesy regeneracji.

Również dzisiaj niezwykłe właściwości złota cieszą się szczególnym zainteresowaniem dermatologów i chirurgów plastycznych. Metal w postaci cieniuteńkich nici stosowany jest do implantacji w skórę, co przyśpiesza gojenie i regeneracje. Kosmetologia korzysta z 24-karatowego złota czynnego w formie zmikronizowanej do zabiegów regenerujących i odmładzających skórę. Ten metal szlachetny spowalnia procesy starzenia i wpływa na likwidację zmarszczek. Złoto wykazuje również silne właściwości antybakteryjne, co zapobiega infekcjom skórnym. Uznawane też jest za skuteczne w walce z trądzikiem.

ZŁOTO W ELEKTRONICE

Kruszec jest nadzwyczajnym przewodnikiem. Dzięki temu znajduje zastosowanie w wielu przedmiotach codziennego użytku jak np. telefon komórkowy, czy komputer. Według szacunków w każdym telefonie typu smartphone użyte jest złoto o wartości 0,5 USD. W komputerach zaś, metal stosowany jest przede wszystkim w pamięci RAM i płycie głównej. W przypadku tej ostatniej, złoto wpływa na zwiększenie mocy obliczeniowej i oczywiście lepszą przewodność. Kruszec używany jest także w przemyśle lotniczym w wyspecjalizowanych urządzeniach elektronicznych.

Metal szlachetny wykorzystywany jest przy produkcji światłowodów, układów tranzytowych, czy półprzewodników. Nam ułatwia to życie chociażby przez bezzakłóceniowe działanie łączy telefonicznych. Oczywiście, nie można nie wspomnieć, że lepszymi przewodnikami są srebro, czy miedź. Nie są one jednak tak trwałe i odporne na uszkodzenia i zużycie jak złoto.

ZŁOTO W BUDOWNICTWIE

Złoto uznawane jest za bardzo plastyczne. Dzięki czemu może być rozwalcowane nawet na kilkumilionowe centymetra. Tak przygotowany kruszce znany jest jako „liście złota” i jest wykorzystywany na zewnętrznych częściach budowli. Oczywiście na świecie powstają również całe budynki z tego szlachetnego metalu. Dzisiaj ta gałąź przemysłu coraz częściej używa złota do radiacji ciepła. To szczególnie praktyczne zastosowanie, zwłaszcza w dobie wszechobecnych drapaczy chmur.

ZŁOTO W KOSMONAUTYCE

Złoto to również przemysł kosmiczny. Kruszcem pokryte są promy i inne obiekty kosmiczne. Dzięki temu zastosowaniu utrzymują one wewnętrznie stałą temperaturę i nie absorbują zbyt dużej ilości ciepła. Również hełmy astronautów są pokryte złotem, żeby zapewnić kosmonautą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.

Każdego dnia złoto przyczynia się nie tylko do poprawy naszego samopoczucia, będąc eleganckim dodatkiem naszej garderoby, ale wpływa w znaczący sposób na nasze życie i znajduje zastosowanie w coraz to nowych odkryciach nauki. Warto jednak zaznaczyć, że złoża kruszcu są określone, a zasoby maleją z roku na rok. Dlatego nie marnujmy złota, które mamy (nawet najmniejszych drobin) i kiedy decydujemy, że nie jesteśmy w stanie już wykorzystać starej biżuterii, czy innych akcesoriów – sprzedajmy je i dajmy im nowe życie - poprzez przetopienie ich w pożytecznym celu.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.