- Autor wpisu: Mennica Skarbowa
- Data wpisu:
Głównym czynnikiem oddziaływującym na rynek metali szlachetnych w marcu była napięta sytuacja na Krymie, związana z wkroczeniem tam wojsk rosyjskich.
Pierwszego dnia roboczego po interwencji, czyli 3 marca, cena złota zyskiwała nawet 2,7% w stosunku do dnia poprzedniego. Wraz ze wzrostem ryzyka zaognienia konfliktu ceny złota w kolejnych dniach wzrastały i osiągnęły maksymalny poziom 1388 USD za uncję w dniu 17 marca, to jest 4,9% od końca lutego.
Maksimum ceny w polskiej walucie zostało osiągnięte jeden dzień roboczy wcześniej i wyniosło 4238 zł za uncję (6,3% od zamknięcia lutego). Jednakże w kolejnych dniach wraz z uspokojeniem sytuacji, złoto powoli zaczęło się osłabiać i ostatecznie miesiąc zakończyło na poziomie 3% poniżej zamknięcia lutego wraz z ceną wynoszącą 1284 USD za uncję, a w złotych 3877 zł za uncję.
Jednakże zarówno Europejczycy jak i sami Polacy zdali sobie sprawę, że nasz region nie jest wolny od konfliktów zbrojnych. A złoto nadal jest uznawane za jedyne prawdziwe zabezpieczenie majątku w przypadku ewentualności wojny. Spowodowało to w efekcie wzrost zakupów fizycznego złota w postaci monet i sztabek. Według Gazety Prawnej w marcu najwięksi polscy dealerzy złota zwiększyli obroty o około 50%.