PERTH MINT WPROWADZI WŁASNĄ KRYPTOWALUTĘ OPARTĄ NA ZŁOCIE

Produkt oparty na złocie i sprzedawany w systemie blockchain to nowy pomysł słynnej australijskiej Perth Mint. Sporej dawki informacji na temat tego projektu udzielił kilka dni temu dyrektor generalny spółki, Richard Hayes.*

Ambitne przedsięwzięcie ma połączyć w sobie zalety inwestycji w metale szlachetne oraz transakcji opartych na systemie blockchain. Blockchain to zdecentralizowana baza danych, które są przechowywane na urządzeniach uczestników rynku. Ta zaawansowana technologia umożliwia bezpieczne gromadzenie informacji w tzw. blokach. Każda transakcja rozbudowuje łańcuch bloków i stanowi podstawę do uwierzytelniania następnych. Dzięki temu użytkownicy są niezależni od systemu bankowego oraz mają szybki dostęp do pełnej historii swoich kontraktów.

Chociaż pojęcie blockchain kojarzy się przede wszystkim z kryptowalutami, błędem jest stawianie między nimi znaku równości. Hayes podkreśla, że ostatnie załamanie notowań bitcoina w żaden sposób nie zagraża systemowi bloków. Wręcz przeciwnie – w jego opinii technologia blockchain ma szansę usprawnić funkcjonowanie wielu branż, w tym właśnie rynku metali szlachetnych.

Największą zaletą transakcji zawieranych w systemie blockchain jest ich przejrzystość. Automatyczny proces zbierania danych jest wolny od zewnętrznych ingerencji, co w pełni wpasowuje się w idee stojące za inwestowaniem w złoto.

Zdaniem Hayes`a boom na kryptowaluty jest spowodowany rosnącym zainteresowaniem alternatywnymi formami inwestycji. Zasadniczym problemem kryptowalut jest jednak fakt, że nie mają pokrycia w niczym. Niewiadome pochodzenie oraz duża rynkowa zmienność odstraszają wielu inwestorów. Rozwiązaniem tego problemu ma być kryptowaluta, która będzie mieć swoje pokrycie w fizycznym kruszcu. Z kolei wygoda i dostępność internetowych transakcji zachęcą osoby, które od dawna planowały inwestycję w złoto, ale wciąż brakowało im na to motywacji i czasu.

Hayes zakłada, że wprowadzenie waluty opartej na złocie i sprzedawanej w systemie blockchain zajmie od 12 do 18 miesięcy. Szef Perth Mint jest przekonany, że projekt jego spółki będzie stanowić istotny krok w tym kierunku dla całego rynku złota.

* Link do wypowiedzi dla ABC News


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.