NAJDROŻSZA MONETA ŚWIATA
Monety kolekcjonerskie bardzo często traktowane są przez inwestorów z dużą dozą dystansu. Wszak nie są one tak cenne, jak produkty inwestycyjne. Okazuje się jednak, że czasem potrafią być nawet bardziej wartościowe. Szczególnie, jeśli chodzi o rzadkie i trudno dostępne towary. Padł rekord – właśnie sprzedano jedną z takich złotych monet za zawrotną sumę 18,8 mln UDS.

Monety kolekcjonerskie zazwyczaj produkowane są z metali szlachetnych, ze szczególnym uwzględnieniem złota i srebra. Przyjęło się, że monety kolekcjonerskie bite są zazwyczaj w celu uczczenia doniosłych wydarzeń lub ważnych osobistości. Nie jest to jednak regułą, bowiem rynek numizmatyczny stale się rozwija.

O cenie złotych czy srebrnych monet kolekcjonerskich nie decyduje ich nominał. Wartość nominalna wybita na produkcie zazwyczaj jest niższa od końcowej kwoty, za którą możemy nabyć dany towar. Cena monety kolekcjonerskiej jest ustalana na podstawie czynników takich jak: ilość zawartego w niej kruszcu, koszt produkcji, trendy rynkowe (tzw. wartość kolekcjonerska), a także rzadkość występowania na rynku. Monety kolekcjonerskie są bite w ograniczonym, zazwyczaj dość niskim nakładzie.

Rzeczone towary zachwycają nie tylko kolekcjonerów i entuzjastów numizmatyki. Często są dodatkowo platerowane metalami szlachetnymi lub oksydowane. Zazwyczaj posiadają dodatki, które wpływają na ich unikatowość. Zdobi się je m.in.: cyrkoniami, kryształkami, bursztynem czy tampondrukiem. Złote i srebrne monety kolekcjonerskie bardzo często występują w nieregularnych i niestandardowych wielkościach i kształtach. Dostępne są również produkty trójwymiarowe tzw. 3D. Niewielkie nakłady i idealny stan zachowania oraz osobiste zainteresowania i poczucie estetyki - właśnie to wpływa głównie na to, że entuzjastów numizmatyki stale przybywa.

ZŁOTY STRZAŁ

Okazuje się jednak, że również monety kolekcjonerskie potrafią być naprawdę cenne! 8 czerwca br. w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku padł absolutny rekord cenowy. Złota moneta zwana Podwójnym Orłem (Double Eagle) została sprzedana za 18,8 mln USD.

Złota moneta o wartości nominalnej 20 USD to ostatnia część serii zwanej Double Eagle, która została wybita przez Mennicę Stanów Zjednoczonych jeszcze w 1933 r. Produkt nigdy nie został wprowadzony do obiegu, gdyż ówczesny prezydent USA Franklin Roosevelt nie wyraził zgody na dalszą wymienialność amerykańskiej waluty na złoto.

Złote i srebrne monety kolekcjonerskie mogą mieć nie tylko nieocenioną wartość symboliczną czy sentymentalną. Okazuje się, że z czasem mogą stać się prawdziwym rarytasem nie tylko dla kolekcjonerów numizmatów.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.