Ostatni tydzień marca skończył się dla złota minimalnie pod kreską, jednak takiego zamknięcia kwartału można bulionowym inwestorom tylko pozazdrościć. Przez pierwsze trzy miesiące 2017 roku cena złota wzrosła o 8,4 proc., co stanowi najlepszy kwartalny wynik od roku. W tym samym czasie świetne wyniki zanotowały także pozostałe metale szlachetne, zwłaszcza srebro i pallad, których cena wzrosła w pierwszym kwartale odpowiednio o ok. 14 i 13 proc.
Miniony tydzień rozpoczął się spokojnie. Złoto zaczęło go powyżej poziomu 1250 USD za uncję, na który wybiło się po legislacyjnej porażce Donalda Trumpa w kwestii Obamacare. Najsłabszy od czterech miesięcy dolar pozwolił złotu na spocie otrzeć się przez chwilę nawet o cenę 1261,03 USD/oz, jednak okazał się to najwyższy wynik, jaki metal osiągnął w ostatnich dniach.

Brexit rusza, złoto walczy z oporem technicznym


We wtorek dolar zaczął odrabiać starty dzięki komentarzowi Esther George, szefowej Fed-u w Kansas, odnośnie jej oczekiwania na dalsze propozycje fiskalne administracji Trumpa. Notowania zareagowały także na opór techniczny na poziomie 1260 USD, pobliżu 200-dniowej średniej kroczącej, przy oczekiwanym poziomie wsparcia w okolicach 1245 USD/oz.

W środę złoto odzyskało nieco blasku dzięki uruchomieniu przez Wielką Brytanię procesu opuszczenia Unii Europejskiej, choć umacniający się na fali kolejnych komentarzy Fed-u dolar mocno ten blask przytłumił. Podobnie było i w czwartek, ale piątek przyniósł wyczekiwane odbicie i tydzień, a także cały kwartał, zakończył się wynikiem 1244,85 USD/oz na giełdzie w Londynie i 1249,20 USD/oz na zamknięciu notowań za oceanem.Dobry kwartał dla wszystkich metali

Za złotem najlepszy kwartał od roku. Średnia cena uncji kruszcu wyniosła w tym czasie 1219,49 USD. Dla srebra średnie notowania wyniosły 17,42 USD (18,23 USD na koniec kwartału), dla platyny 980,79 USD (odpowiednio 948 USD), a dla rekordowego w ostatnim czasie palladu średnia cena wyniosła 766,85 USD/oz i choć na koniec kwartału było to 797 USD/oz, jeszcze w ubiegłym tygodniu metal ten zanotował najwyższy od dwóch lat poziom 815,40 USD/oz.W ujęciu złotówkowym, ze względu na deprecjację dolara, pierwszy kwartał zamknął się dla złota wynikiem 4911 PLN/oz (LBMA, NBP) i przyniósł niewielki wzrost rzędu ok. 1 proc. Warto jednak wspomnieć, że jeszcze na koniec lutego br. cena uncji złota sięgnęła u nas 5120 zł, w pierwszych dwóch miesiącach roku przynosząc polskim inwestorom ponad 5 proc. zysku.Marianna Wodzińska
Head of Trading
Mennica Skarbowa S.A.


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.