METALE, Z KTÓRYCH ROBI SIĘ OBRĄCZKI

Obrączki tradycyjnie robione są ze złota. Najczęściej z 14 karatowego (próba 585) lub - w bardziej ekskluzywnej wersji - z 18 karatowego (próba 750). Najdroższe są z platyny. Srebro to rzadki wybór. Ale to nie wszystko. Z jakich innych metali robi się obrączki?

OBRĄCZKI Z PALLADU

Pallad to lśniący, srebrzysty, szarawo-biały metal szlachetny z tej samej grupy co platyna, ale o wiele lżejszy. Tym samym, mimo że pallad sam w sobie jest bardzo drogim metalem, biżuteria wykonana z palladu jest tańsza niż biżuteria z platyny. Pallad jest hipoalergiczny, nie rdzewieje i jest wyjątkowo trwały. Nie wymaga dodatkowej warstwy ochronnej innego metalu, przez co obrączki z palladu nie ścierają się i pozostają białe na zawsze. Pallad jest również stosowany przy produkcji biżuterii z białego złota. Już dodatek kilkunastu procent palladu powoduje zabarwienie stopu na biało.

OBRĄCZKI Z WOLFRAMU

A właściwie z węglika wolframu, który powstaje z połączenia węgla i wolframu. Węglik wolframu jest niemalże tak twardy jak diament, dlatego obrączki z węglika wolframu nie deformują się i nie rysują. Dużą zaletą takich obrączek jest też niezwykły połysk, którego nie tracą nigdy. Są hipoalergiczne i nowoczesne. Niestety są ciężkie, a ich największą wadą jest brak możliwości zmiany rozmiaru. Obrączki z węglika wolframu mają stalowoszary kolor.

OBRĄCZKI Z TYTANU

Tytan to lekki, błyszczący metal o srebrzystobiałym kolorze. Jest wytrzymały i odporny na korozję. Główną zaletą obrączek tytanowych jest fakt, że są one lekkie, nie wywołują alergii i nie ciemnieją.

OBRĄCZKI Z KOBALTU

Czysty kobalt jest lśniącym, srebrzystym metalem. Kobalt ma podobny kolor do platyny, nie wymaga rodowania i nie matowieje. Obrączki z kobaltu są wyjątkowo odporne na zadrapania i korozję. Niestety mogą wywoływać alergię.

OBRĄCZKI Z TANTALU

Tantal to stalowoszary metal o niebieskawym odcieniu, odporny na zarysowania i hipoalergiczny. Obrączki z tantalu mogą być pokryte np. szkliwem ceramicznym w celu uzyskania innego koloru niż kolor metalu i ciekawej faktury.

OBRĄCZKI ZE STALI SZLACHETNEJ

Stal szlachetna znajduje coraz większe zastosowanie w jubilerstwie. Ma ładny, srebrzysty, "stalowy" kolor, nie ulega odkształceniom, nie zmienia koloru, nie matowieje i jest hipoalergiczna. Nie trzeba jej polerować i nie śniedzieje. Obrączki wykonane z wolframu, tytanu, tantalu, kobaltu czy stali szlachetnej są o wiele tańsze niż obrączki ze złota, platyny czy palladu. Mają szereg zalet takich jak odporność na ścieranie i zarysowania. Niemniej kupując je musimy pamiętać, że ich realna wartość jest jednak stosunkowo niska.

Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.