najwięksi producenci złota w 2017

Złoto jest jednym z najrzadziej występujących pierwiastków na Ziemi. Według szacunków skorupa ziemska składa się z niego w jedynie 0,003 części na milion. Mimo rosnących kosztów wydobycia rocznie produkuje się kilka tysięcy ton tego cennego kruszcu. Kto w 2017 roku zajął pierwsze miejsca na liście światowych producentów?

W 2017 r. globalna produkcja złota wyniosła 3247 t. Oznacza to obniżkę o 5 t w stosunku do roku poprzedniego. Warto odnotować, że jest to pierwszy roczny spadek od 2008 roku. Zdaniem ekspertów źródłem tej zmiany były kwestie związane z ochroną środowiska, w tym sankcje za nielegalne operacje wydobywcze oraz rosnące koszty produkcji.

W przeszłości krajem, który wydobywał najwięcej złota była Republika Południowej Afryki. W 1970 roku na powierzchnię sprowadzono tam ponad 100 ton żółtego kruszcu. Jednak od tamtego czasu produkcja w RPA zaczęła stopniowo spadać, a na światowym rynku producentów pojawili się nowi gracze. Do najważniejszych z nich należą aktualnie Rosja i Chiny.

1. Chiny – 426 t

Pierwsze miejsce zajmują Chiny, które wydobyły o 131 t więcej niż zajmująca drugie miejsce Australia. Oznacza to, że z Państwa Środka pochodziło aż 13% całego wydobytego na świecie złota. Chociaż Chiny pozostały niekwestionowanym liderem na rynku, to w porównaniu do 2016 roku ich produkcja spadła o 6%. Stoją za tym wysiłki rządu w walce z zanieczyszczeniem środowiska. Aby nadrobić te straty przeprowadzono kilka projektów rozbudowy i modernizacji kopalń, w związku z czym można się spodziewać, że tegoroczna produkcja wróci do poziomu z poprzednich lat.

2. Australia – 295,1 t

Chociaż ubiegłoroczna produkcja wzrosła o 5 t w stosunku do roku poprzedniego, to prognozy na lata 2017-2057 wskazują na znaczny spadek wydobycia. Zdaniem ekspertów nie zapobiegnie mu nawet podwojenie funduszy przeznaczonych na eksplorację nowych złóż. Należy zaznaczyć, że australijskie władze przykładają dużą wagę do rozwoju przemysłu minerałów, który odpowiada za połowę całkowitego eksportu oraz generuje ok. 8% PKP.

3. Rosja – 270,7 t

Aż 83% złota w Europie pochodziło z Rosji. Kraj ten od 2010 roku systematycznie zwiększa swoją produkcję. W ubiegłym roku podwyżka wyniosła aż 17 t. Co ciekawe – w tym samym czasie rubel wzmocnił się w stosunku do amerykańskiego dolara o 13%, co znacznie obniżyło zyski rosyjskich producentów. Skąd więc wziął się ten sprzeczny z prawidłami rynkowymi wzrost? Bez wątpienia najwięcej zasług w zakresie rozwoju tego sektora przemysłu może przypisać sobie rosyjski rząd. To właśnie on kupuje około dwóch trzecich całego produkowanego w Rosji złota.

4. USA – 230 t

W ubiegłym roku produkcja złota w USA wzrosła o 8 t, co oznacza czwarty z rzędu rok wzrostu. Produkcję wsparły w dużej mierze działania w ramach projektu Long Canyon w stanie Nevada, z którego pochodzi aż 78% całego wydobywanego przez USA złota.

5. Kanada – 175,8 t

Duży nacisk na produkcją złota stawia jednak nie tylko Rosja i USA, ale również Kanada. W najnowszym rankingu kraj ten znalazł się o 2 pozycje wyżej niż w roku poprzednim. 10-tonowy wzrost produkcji został w głównej mierze wygenerowany przez spółkę z Toronto, Seabridge Gold, która w okolicach Kolumbii Brytyjskiej odkryła nowe złoża żółtego kruszcu.

6. Peru – 162,3 t

Z kolei w Peru już drugi rok z rzędu doszło do spadku produkcji – tym razem o 6 ton. Przyczyn tego zjawiska należy doszukiwać się w niedawno rozpoczętej wojnie z nielegalnym górnictwem w regionie La Pampa.

7. Indonezja – 154,3 t

8. Południowa Afryka – 139,9 t

9. Meksyk – 130,5 t

10. Ghana – 101,7 t

Na podstawie: "Here are the top 10 gold-producing countries", www.BusinessInsider.com


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.