Inwestycja w diamenty ? inwestycja w piękno


Diamenty kojarzą się głównie z elegancką biżuterią , jednakże obok złota  to najpewniejsza i coraz bardziej popularna forma inwestycji.


Nasuwa się pytanie dlaczego warto inwestować w diamenty?  


Cena diamentów od dziesięcioleci stale rośnie niezależnie od prosperity czy kryzysu. Wynika to z ograniczonych zasobów złóż diamentów na świecie. Co więcej tylko 15% wydobywanych diamentów nadaje się do zastosowanie w jubilerstwie. Idąc tą zasadą jeszcze mniej nadaje się do celów inwestycyjnych. Ponadto wpływ na cenę ma również wzrost popytu na diamenty w krajach azjatyckich oraz coraz częściej traktowanie diamentów jako sposobu dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

Z uwagi na ciągły wzrost cen diamenty uważane są za stabilną i bezpieczną inwestycję w perspektywie średnio i długoterminowej, a także doskonały sposób dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Są rodzajem uniwersalnej waluty, gdyż ich wartość jest jednakowa na całym świecie.

 

Wzrosty cen większych diamentów są bardziej znaczące. 

W ciągu ostatnich 10 lat wzrost cen diamentów wyniósł odpowiednio dla kamieni o poszczególnej masie: 

 

0,5 ct ? wzrost wartości o 16,2%

1 ct - wzrost wartości o 59,1%

3 ct - wzrost wartości o 131,4%

5 ct - wzrost wartości o 164,0%

 Aby diament przynosił zysk należy inwestycję utrzymać przynajmniej przez okres dwóch lat. Przyjmuje się, że aby o diamencie mówić w perspektywach inwestycyjnych,  powinien mieć co najmniej masę 1 karata, kolor: D,E lub F; czystość IF, VVS1 lub VVS1 z uwagi na wyższą stopę zwrotu z inwestycji. Istnieją natomiast opinie, iż można inwestować w diamenty już od wielkości 0,5 ct.


Czym jest diament?


Diament jest alotropową odmianą węgla i najtwardszym spotykanym w przyrodzie minerałem co sprawia, że są one w zasadzie niezniszczalne. Po oszlifowaniu okrągłym diament nazywany jest brylantem, a jego masą jest karat (1ct=0,2g).


Inwestując w diamenty należy pamiętać o czterech cechach diamentów (4c), które wszystkie składają się na cenę końcową kamienia. Jest to:


 - Kolor (Colour)

 - Czystość (Clarity)

 - Szlif (Cut)

 - Masa (Carat)

 

 

Wartość danego diamentu możemy sprawdzić w Rapaport Diamond Report, który podaje comiesięczną międzynarodową cenę diamentów.


Aby ułatwić handel diamentami na świecie posługuje się systemem certyfikacji, która potwierdza parametry danego kamienia. Niektórzy twierdzą, że jest to piąta cecha diamentów (5C). Certyfikaty wystawiane są przez instytucje gemmologiczne. Znajdziemy wiele instytucji certyfikujących diamenty, jednakże tylko trzy z nich są poważane i respektowane na całym świecie. Do grona cieszących się największym zaufaniem możemy zaliczyć: GIA (Gemological Institute of America siedzibą w Los Angeles), HRD (Hoge Raad voor Diamant z siedzibą w Antwerpii;) oraz  IGI (International Gemological Institute z siedzibą w Antwerpii).


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.