światowe rezerwy złota chiny

Chiny wstrzymały rozbudowę rezerw złota – tak przynajmniej można pomyśleć analizując statystyki WGC. Według oficjalnych danych ostatni raz chińskie skarbce zostały zasilone w IV kwartale 2016 roku. Jednak zdaniem ekspertów portalu Bloomberg informacje udostępniane przez Ludowy Bank Chin mocno rozmijają się z rzeczywistością. Skąd te podejrzenia?


1. Od dawna wiadomo, że długoterminowa strategia ekonomiczna Chin – podobnie jak Rosji – zakłada złamanie monopolu dolara na międzynarodowym rynku handlowym. Jednym z kluczowych elementów tego planu, jest zgromadzenie na tyle dużych rezerw kruszcu, aby zabezpieczyły one Państwo Środka na wypadek gwałtownej dewaluacji amerykańskiej waluty.

2. Sytuacja na świecie powinna dodatkowo zachęcać Chiny do wzmożonego zasilania skarbców. Mowa tu zarówno o czynnikach strachu, takich jak wojna handlowa z USA oraz wciąż odnawiające się napięcia na Półwyspie Koreańskim, jak i stosunkowo niskiej cenie kruszcu.

3. Kilka lat temu miała miejsce analogiczna sytuacja. W II połowie 2009 roku Ludowy Bank Chin bez żadnego wyjaśnienia przerwał zakupy na aż 6 lat. Gdy w 2015 roku cisza została przerwana, okazało się, że Chiny mogą pochwalić się rezerwami na poziomie 1658,4, t, czyli o ponad 57% większymi niż poprzednio.

4. W 2015 roku prezydent Xi Jinping, zainicjował program “Made in China 2025”, który zakłada, że do 2025 roku w Chinach nastąpi skok technologiczny w przemysłach farmaceutycznym oraz elektronicznym, w których proces produkcji wymaga użycia złota. Aby osiągnąć ten cel, z każdym rokiem Chiny będą musiały zapewnić krajowym producentom coraz więcej żółtego kruszcu.

Aby poprzeć swoja tezę, portal Bloomberg powołuje się dodatkowo na opinię Philipa Klapwijka, dyrektora zarządzającego w agencji konsultingowej Precious Metals Insights. Klapwijk uważa, że cele strategiczne Chin zdecydowanie sprzyjają dalszym zakupom:

Zapewne imperatyw strategiczny zakłada dalsze dodawanie złota po cichu i po trochu.

Oprócz Klapwijka portal przywołuje również słowa Keith Neumeyera, prezesa zarządu First Mining Gold, firmy deweloperskiej z Vancouver:

Powód, dla którego (Chiny – dop. aut.) powinny posiadać złoto jako czynnik dywersyfikujący portfel zyskał na sile jeszcze bardziej, odkąd stosunki z USA stały się napięte.

Neumeyer podkreśla, że jednym z priorytetów Chin jest uniezależnienie się od dolara, zanim inne kraje zostaną do tego po prostu zmuszone. Jego zdaniem świat nie może bez końca pogrążać się w długu i po jakimś czasie dojdzie do “totalnego resetu” w stosunkach gospodarczych.


Na podstawie: "China's Gold Mystery: Is Nation Slowly Increasing Reserves?", www.bloomberg.com oraz "Official gold reserves", www.gold.org


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.