Złoto po Brexicie

24 czerwca 2016 roku - dzień po niespodziewanym wyniku głosowania w referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, cena złota rozpoczęła prawdziwy rajd cenowy. W ciągu zaledwie dwóch tygodni cena uncji złota w dolarach wzrosła o 8%, a w złotówkach aż o 12%. Czy kiedy już dojdzie do tego historycznego wydarzenia, a już zwłaszcza jeśli nastąpi tzw. „twardy Brexit”, ceny złota po raz kolejny pójdą w górę?

CENA UNCJI ZŁOTA W USD BEZPOŚREDNIO PO BREXICIE

złoto po Brexicie USD
Jakkolwiek nie zakończy się trwająca od miesięcy napięta sytuacja wokół Brexitu i ciągnące się tygodniami posiedzenia brytyjskiego parlamentu - złoto i tak ma szanse skorzystać na zamieszaniu. Jako aktywo tradycyjnie kojarzone z czasami niepewności, złoto najmocniej lśni na tle najbardziej drastycznych rozwiązań. Nie brakuje zatem inwestorów, którzy najchętniej widzieliby wyjście Brytyjczyków z Unii bez ugody.

Na chwilę obecną - niestety dla samych Brytyjczyków - jest to całkiem prawdopodobne. Premier Theresa May zdołała jedynie przesunąć termin opuszczenia wspólnoty do 12 kwietnia, ale brak porozumienia w sprawie jego warunków nie wróży dobrze na najbliższą przyszłość.

Czy jednak Brexit może ponownie odbić się na cenach kruszcu? Okazuje się, że tak, ale już raczej nieznacznie, bo element zaskoczenia za nami. Jak mówią analitycy zapytani wczoraj przez portal Kitco, większość scenariuszy została już przez inwestorów wyceniona i wliczona w obecne notowania kruszcu.

- Największy wpływ na rynek złota w tym przypadku będzie miała znaczna zmiana kursu wymiany funta, co może mocno wpłynąć na brytyjski popyt na złoto - powiedział portalowi Ross Strachan, starszy ekonomista Capital Economics. Podkreślił jednak, że Wielka Brytania jest stosunkowo małym rynkiem w porównaniu z krajami azjatyckimi czy USA.

- Choć Wielka Brytania jest głównym ośrodkiem handlu metalami szlachetnymi, nie jest ona ani głównym źródłem popytu, ani wydobycia złota. Dlatego nawet duże procentowe zmiany w tym niewielkim popycie ze strony Wielkiej Brytanii nie wpływają na dynamikę popytu i podaży metalu - dodał analityk.

- Aby rozpoczął się rajd na złocie, najpierw musi nastąpić poważny rajd na funcie. Jeśli funt wzrośnie, amerykański dolar powinien się osłabić, a na tej fali kontrakty na złoto powinny iść w górę. Trzeba bacznie obserwować funta, kiedy cała operacja wyjścia z Unii zostanie sfinalizowana - dodał Phillip Streible, starszy strateg rynkowy RJO Futures.

Podobnego zdania jest George Gero, dyrektor zarządzający RBC Wealth Management, który uważa, że dla złota największe znaczenie ma właśnie wpływ Brexitu na funta.
- To czy nastąpi twardy, czy wynegocjowany, Brexit robi dużą różnicę. Jeśli stanie na twardym wyjściu, jego wpływ na złoto może się okazać znacznie większy, a to ze względu na sprzedaż kruszcu w celu wsparcia funta.

Jak przypominają nam dane na poniższym wykresie, cena złota w naszej rodzimej walucie, choć podąża w tym samym kierunku, potrafi przynieść nieraz nawet większe niespodzianki, niż na Zachodzie. Dlatego tym uważniej obserwujmy w najbliższym czasie notowania złota w PLN.

CENA UNCJI ZŁOTA W PLN BEZPOŚREDNIO PO BREXICIE
złoto po Brexicie PLN

Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.