1-KARATOWY BRYLANT I 24-KARATOWE ZŁOTO - O CO CHODZI Z TYMI KARATAMI?

Dlaczego mówimy o 24 karatowym złocie? I jak to się ma do diamentów, których wielkość (a w zasadzie masę) też określa się w karatach?

Tłumaczyliśmy ostatnio, dlaczego złoto ma różne kolory. Ponieważ złoto jest za miękkie, aby można było z niego zrobić biżuterię, łączy się je z innymi metalami takimi jak srebro, miedź, nikiel, cynk czy pallad, które nadają złotej biżuterii kolor. O ile proporcje metali w ramach domieszki mogą być różne (i tym samym nadawać jej żółty, biały, różowy lub czerwony kolor), o tyle ilość czystego złota w stopie złota podlega ściśle określonym standardom. O ilości czystego złota w stopie informuje próba lub liczba karatów (k). Im niższa próba złota (im mniej karatów), tym "mniej złota w złocie", a więc i tańsza biżuteria. W Polsce bardziej popularne jest podawanie próby, podczas gdy w krajach zachodnich karatów.
  • 24-karatowe złoto (24k) to czyste złoto (100% złota). W praktyce w jubilerstwie stosowane jest złoto o próbie 999 (99,9% złota). Jest to materiał zbyt miękki, aby mógł służyć do produkcji biżuterii, bywa jednak stosowany do pozłacania luksusowej biżuterii.
  • 18-karatowe złoto (18k), czyli złoto o próbie 750, zawiera 75% czystego złota i jest idealne do produkcji biżuterii.
  • 14-karatowe złoto (14k), czyli złoto o próbie 585, zawiera 58,5% czystego złota. Jest tańsze niż 18-karatowe, a jednocześnie wciąż doskonałe do produkcji biżuterii.
  • 8-karatowe złoto (8k) , czyli złoto o próbie 333, zawiera tylko 33,3% złota.

Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.