Specyfikacja
- Metal:
- Złoto 900
- Nominał:
- 100 PLN
- Waga:
- 8 g
- Średnica:
- 21 mm
- Kraj pochodzenia:
- Polska
- Rocznik:
- 1997
- Stempel:
- Lustrzany
- Wysyłka:
- 24 h
- Nakład:
- 2 000
- Producent:
- Narodowy Bank Polski
Złota moneta 100 zł Stefan Batory 1997 - wysyłka 24 h!
Złota 100-złotówka z podobizną Stefana Batorego - jednego z najsprawniejszych władców zasiadających na elekcyjnym tronie Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Wygląd monety
Na awersie monety widnieje orzeł w koronie - godło Polski. Dookoła godła biegnie legenda „Rzeczpospolita Polska 100 zł”. Po prawej i lewej od orła uwieczniono datę bicia przy pomocy liczb 19-97.
Rewers przedstawia portret Stefana Batorego znany z obrazu Jana Matejki. Na prawo od portretu wzdłuż rantu biegnie legenda „Stefan Batory” z datą jego panowania na tronie Rzeczpospolitej „1576-1586”.
Monetę wybito w 8 gramach złota próby 0,900. Monetę standardowo zapakowano w ochronny kapsel i zieloną szkatułkę z logiem NBP. Do monety dołączono papierowy certyfikat. Awers i rewers wybito stemplem lustrzanym. Moneta jest w I (menniczym) stanie zachowania.
Rys historyczny
Po roku bezkrólewia spowodowanego ucieczką Henryka Walezego do Francji i porzucenia tronu Królestwa Polski, jego następcą w wyniku elekcji został wybrany książę siedmiogrodzki - Stefan Batory. Początki sprawowania władzy w Polsce nie były dla Batorego łatwe. Został uznany przez prawowitego władcę tylko przez sejmy Polskie. Reszta Rzeczpospolitej (Wielkie Księstwo Litewskie i Prusy Książęce) sprzyjała jego rywalowi Maximilianowi II Habsburgowi. Dopiero stanowcza demonstracja siły stronników Batorego wymusiła akceptację króla i zalegalizowała rządy nowego króla.
Przez większość historyków Batory został uznany za sprawnego władcę i dowódcę wojskowego. Do jego sukcesów należą między innymi stłumienie buntu wśród gdańskich mieszczan i wygranie 3 kampanii wojskowych poprowadzonych w latach 1579-1581 w głąb Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. Dzięki zawartemu w 1582 rozejmowi do Rzeczpospolitej powróciły wcześniej odłączone ziemie, takie jak Inflanty czy Połock.
Poza sukcesami militarnymi Batory był również mecenasem sztuki i nauki. Król ufundował szereg nowych kolegiów jezuickich na ziemiach wschodnich Rzeczpospolitej. Kolegium Wileńskie rozbudował, przekształcając je w Akademię Wileńską - drugi uniwersytet na ziemiach Rzeczpospolitej. Batory wykazywał się również wręcz niespotykaną jak na tamte czasy tolerancją religijną ostro potępiając pogrom protestantów w Krakowie w 1578 roku.
Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.
Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.
Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.
Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.
Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.
Sztabki i monety oferowane przez Mennicę Skarbową są produktami pochodzącymi z renomowanych mennic zrzeszonych w London Bullion Market Association m.in.: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS, Degussa lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wyjątek mogą stanowić towary wchodzące w skład tzw. złota i srebra niesortowanego. Wybór producenta sztabek dokonywany jest losowo na etapie realizacji zamówienia i uzależniony jest od aktualnych stanów magazynowych Spółki.