Wysyłka 24 h
zlota-moneta-100-zl-65-rocznica-oswobodzenia-kl-auschwitz-birkenau-2010-rewers
zlota-moneta-100-zl-65-rocznica-oswobodzenia-kl-auschwitz-birkenau-2010-awers

Specyfikacja

Metal:
Złoto 900
Nominał:
100 PLN
Waga:
8 g
Średnica:
21 mm
Kraj pochodzenia:
Polska
Rocznik:
2010
Stempel:
Lustrzany
Wysyłka:
24 h
Nakład:
8 000
Producent:
Narodowy Bank Polski

Powiązane produkty

Złota moneta 100 zł 65. rocznica oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau 2010 - wysyłka 24 h!

Ostatnie sztuki w magazynie
Wysyłka: 24 h
2 799,00 zł

Dostępna liczba: 2 szt.

Ilość

Promocja Mennica
 

Opis złotej monety 100 zł 65. rocznica oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau 2010

Złota moneta o nominale 100 zł została wydana w 2010 roku przez Narodowy Bank Polski, z okazji 65. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau. Upamiętnia wyzwolenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną. Jej wartość numizmatyczna jest zwiększona nie tylko przez jej złoty kruszec, ale również przez głębokie i wzruszające znaczenie historyczne. Moneta symbolizuje pamięć o ofiarach obozu oraz służy jako przypomnienie o okrucieństwach wojny.

Wygląd złotej monety 100 zł 65. rocznica oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau 2010

Projekt monety został stworzony z myślą o oddaniu hołdu ofiarom i ocalałym z obozu Auschwitz-Birkenau. Na awersie monety znajduje się wizerunek orła, zgodny z godłem Rzeczypospolitej Polskiej oraz napisy: RZECZPOSPOLITA POLSKA, 65. ROCZNICA OSWOBODZENIA, KL AUSCHWITZ-BIRKENAU, jak i nominał monety i rok emisji. Wszystko to przedstawione na tle obozu, z widocznym ogrodzeniem oraz drutem kolczastym, symbolizującym uwięzienie i cierpienie. Rewers monety przedstawia tory kolejowe i bramę wejściową do obozu z napisem FABRYKA ŚMIERCI. Na ich tle stoi chłopak, pokazany centralnie, w czapce i płaszczu, z gwiazdą Dawida na piersi.  Widnieją tam również daty 1945-2010. Moneta ta jest ważnym symbolem pamięci historycznej oraz hołdem dla ofiar nazistowskiego reżimu. Za projekt monety odpowiada Robert Kotowicz.

Rys historyczny

Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau był największym nazistowskim obozem zagłady, w którym życie straciło około 1,1 miliona ludzi. W większości byli to Żydzi, ale także Polacy, Romowie, sowieccy jeńcy wojenni i przedstawiciele innych narodowości.

Auschwitz-Birkenau został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku przez żołnierzy 60. Armii 1. Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. W momencie wyzwolenia w obozie znajdowało się około 7 tysięcy wycieńczonych więźniów. Dzień ten stał się symbolem zakończenia jednej z najbardziej tragicznych kart w historii ludzkości.

Emisja tej monety przez Narodowy Bank Polski miała na celu nie tylko uczczenie rocznicy wyzwolenia obozu, ale także upamiętnienie wszystkich ofiar nazistowskiego reżimu i przypomnienie o okrucieństwach, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej. Moneta stanowi ważne narzędzie edukacyjne i symboliczne, pomagając zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach dla przyszłych pokoleń.

Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.

Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.

Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.

Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.

Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.

Sztabki i monety oferowane przez Mennicę Skarbową są produktami pochodzącymi z renomowanych mennic zrzeszonych w London Bullion Market Association m.in.: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS, Degussa lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wyjątek mogą stanowić towary wchodzące w skład tzw. złota i srebra niesortowanego. Wybór producenta sztabek dokonywany jest losowo na etapie realizacji zamówienia i uzależniony jest od aktualnych stanów magazynowych Spółki.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.