KTOŚ WŁAMAŁ SIĘ DO TWOJEGO MIESZKANIA. CZY FIRMA UBEZPIECZENIOWA ZWRÓCI PIENIĄDZE ZA SKRADZIONĄ BIŻUTERIĘ?

Masz wykupione ubezpieczenie mieszkania wraz z ubezpieczeniem znajdujących się w nim rzeczy? Świetnie. Prawdopodobnie Twoja biżuteria też jest ubezpieczona. Ale pewnie tylko ta do 1 tys. zł za sztukę. Droższą trzeba ubezpieczyć dodatkowo.

TYLKO DO OKREŚLONEJ WARTOŚCI

Różne firmy ubezpieczeniowe różnie określają w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) swój zakres odpowiedzialności, niemniej zwykle biżuteria ze złota, srebra i platyny jest objęta ubezpieczeniem. Nie może być droższa, niż to przewiduje OWU, gdyż ubezpieczyciel odpowiada tylko za biżuterię do określonej wartości jednostkowej. Droższa nie podlega ubezpieczeniu, alternatywnie jej ubezpieczenie wymaga opłacenia dodatkowej składki, a nawet spełnienia dodatkowych warunków związanych z bezpieczeństwem (tj. sejf, system alarmowy, monitoring, stały dozór). O jakiej wartości mowa? Szczerze mówiąc niewielkiej gdy mowa o biżuterii. Wykupienia dodatkowego ubezpieczenia może wymagać nawet ozdoba za 1 tys. zł., czyli tyle ile wynosi średnia wartość pierścionka zaręczynowego. Sejfu, systemu alarmowego czy monitoringu będziemy natomiast potrzebować, gdy łączna wartość tych ozdób przekroczy np. 20 tys. zł.

TYLKO W PRZYPADKU KRADZIEŻY Z WŁAMANIEM

Nie za każdą skradzioną biżuterię dostaniemy odszkodowanie. Istotne są również okoliczności kradzieży. Po pierwsze: ubezpieczenie obejmuje tylko kradzież biżuterii, która znajdowała się w mieszkaniu. Zatem jeżeli ktoś ukradnie ją poza mieszkaniem, np. podczas przeprowadzki, odszkodowanie nam nie przysługuje. Po drugie: musi być włamanie. Odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli nie było włamania. Jeżeli zatem ktoś ukradnie nam biżuterię, a nie ma śladów włamania, nie dostaniemy odszkodowania. Może się tak zdarzyć, jeżeli np. zapomnimy zamknąć drzwi balkonowe lub gdy ktoś ukradł nam biżuterię będąc legalnie u nas w domu.

TYLKO DO KONKRETNEJ WYSOKOŚCI ODSZKODOWANIA

Jeszcze jedną ważną kwestią jest wysokość odszkodowania. Dla biżuterii kalkulacja odszkodowania następuje zwykle według kosztów wytworzenia lub ceny zakupu. Możemy zatem uznać, że jego wysokość będzie w miarę odpowiadać wartości skradzionej biżuterii. Często jednak wysokość odszkodowania jest ograniczona konkretną kwotą lub wartością procentową w stosunku do sumy ubezpieczenia. Oznacza to w praktyce, że niezależnie od wartości skradzionej biżuterii, otrzymamy odszkodowanie tylko do konkretnej, określonej w OWU wysokości - np. do 30% sumy ubezpieczenia ruchomości domowych oraz stałych elementów mieszkania, nie więcej niż 50 tys. zł. Zapis ten oznacza w uproszczeniu, że jeżeli np. ubezpieczymy meble i to co się w nich znajduje na 60 tys. zł., to maksymalne odszkodowanie jakie otrzymamy to 18 tys. zł., nawet jeżeli biżuteria ta była warta 25 tys. zł. Jeżeli natomiast ubezpieczymy meble oraz inne ruchomości i stałe elementy mieszkania na 84 tys. zł, to otrzymamy całą kwotę 25 tys. zł. Tak czy inaczej, nie otrzymamy więcej niż 50 tys. zł, niezależnie od wartości skradzionej biżuterii i sumy, na jaką zabezpieczyliśmy meble.

Inaczej jest jeżeli zapłaciliśmy dodatkową składkę. Wtedy odszkodowanie może sięgać 100% wysokości sumy ubezpieczenia na jaką zabezpieczyliśmy biżuterię. Oznacza to, że jeżeli ubezpieczyliśmy naszyjnik za 15 tys. zł na kwotę 15 tys. zł, to właśnie tyle możemy otrzymać, niezależnie od kwoty na jaką ubezpieczyliśmy meble.

Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.