JAK KUPIĆ BIŻUTERIĘ Z DUŻYMI DIAMENTAMI W NISKIEJ CENIE
2018-02-27

Miałaś kiedyś ochotę kupić sobie biżuterię z diamentami, po czym od razu porzuciłaś ten pomysł ze względu na cenę? Biżuteria z diamentami oczywiście nigdy nie będzie tania, ale sprytnie wybrana wcale nie musi być aż tak droga. Nawet jeżeli lubisz duże diamenty.
O cenie diamentu decyduje nie tylko jego wielkość, ale przede wszystkim jakość szlifu i kolor. Szlif decyduje o blasku. Im doskonalszy szlif, tym kamień bardziej błyszczy, gdyż odbija więcej światła. Kolor, a w zasadzie jego brak, jest drugim najważniejszym czynnikiem decydującym o wartości diamentu. Im bardziej bezbarwny, tym droższy. Im bardziej żółty, tym tańszy. Oprócz jakości szlifu i koloru, istotna jest również czystość kamienia. Im czystszy diament, tym cenniejszy. Dlatego dwa diamenty o tej samej masie mogą bardzo różnić się ceną, choć dla Ciebie będą one identyczne. Jeżeli więc tańszy ładnie się prezentuje, a biżuteria ma być ozdobą, a nie inwestycją (w przypadku inwestycji w diamenty te parametry mają znaczenie), wybierz tańszy.
Rodzaj szlifu też wpływa na cenę. Wyróżniamy 9 podstawowych szlifów. Jeżeli weźmiemy dziewięć diamentów o tej samej masie, jakości szlifu, kolorze i czystości, najdroższy będzie zawsze diament o szlifie brylantowym (okrągłym). Diamenty o szlifie w kształcie gruszki (łezki), serca, markizy, czy owalu będą tańsze. Najtańsze będą te o szlifie Assher'a, radiant, szmaragdowym i księżnej, więc jeżeli zależy Ci na dużym diamencie, przyjrzyj się biżuterii z kamieniami o tym szlifie.

Widzisz zatem, że choć masa diamentu ma znaczenie, rozmiar nie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę. Na koniec jeszcze sugestia odnośnie samego rozmiaru. Okrągły diament o masie 0,25 ct ma średnicę ok. 4,1 mm, o masie 1 ct średnicę 6,4 mm, a o masie 2 ct średnicę 8,1 mm. Nie ma więc co szaleć. Małe diamenty, nawet te poniżej 0,1 ct, też prezentują się bardzo ładnie.
Pokaż więcej wpisów z
Luty 2018