Metal czasów kryzysu

2011-08-19

Czy złoto oferuje bezpieczeństwo aktywów?

 

Ze względu na zamieszki w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie oraz obawy przed rosnącą inflacją, ceny złota wzrosły w lutym o około sześć procent. To był największy miesięczny wzrost od początku 2010 roku. Złoto pozostaje więc odpowiedzią na kryzys walutowy. Historyczne relacje siły nabywczej różnych walut i złota popierają to stwierdzenie. Inwestorzy, którzy pod koniec dziewiętnastego wieku postawili na złoto, musieli czekać niemal trzydzieści lat, ale podczas hiperinflacji w latach 20. ich inwestycja wzrosła znacznie powyżej wartości nabywczej w momencie zakupu. W tym samym czasie niemiecka marka zupełnie straciła na wartości. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku inwestorów, którzy kupili złoto przed II wojną światową. Lata 1979/1980 to kolejny przykład. W czasach niepewności, kryzysów politycznych i tendencji inflacyjnych, siła nabywcza złota gwałtownie wzrasta. Inwestycje w złoto w czasie destabilizacji nie przynoszą co prawda szybkich zysków, ale jeśli się kryzys przeczeka - są najpewniejsze.

 

Czy cena złota nadal będą rosły? 

 

Jeżeli tendencje inflacyjne będą się intensyfikować na całym świecie, ceny złota będą na tym korzystać. Ponadto, ze względu na opłacalność i pewność długotrwałych inwestycji, złoto jest ostatnio masowo skupowane przez banki centralne. Ten dodatkowy popyt na złoto wpłynie na i tak już wysoki popyt inwestycyjny oraz na wyroby jubilerskie, szczególnie z Azji. Ponieważ rosnące ceny złota przyciągają kupujących i odstraszają sprzedających, można założyć, że także bez poważnego kryzysu ceny złota będą powoli rosły lub się ugruntują.

 

Jakie są wady złota w sztabkach i monetach? 

 

Monety i sztabki można kupić i sprzedać w wielu bankach oraz u sprzedawców online. Jednak inwestorzy powinni zwrócić uwagę na renomę usługodawcy, ponieważ w obiegu jest coraz więcej falsyfikatów. W czasach kryzysu największą zaletą jest możliwość bezpośredniego dostępu do złota. Można je przechowywac w skrytkach bankowych, co jednak poza wysokim kosztem wynajmu, w czasie poważnego kryzysu może powodować brak lub utrudnienia w dostępie. Z kolei przechowywanie w domu powoduje potencjalne ryzyko kradzieży. Do wad można zaliczyć marże, które są tym wyższe, im niższe nominały. Dlatego zdecydowanie bardziej opłacalny jest jednorazowy zakup monet/sztabek o większej wartości. Mniejsze nominały to także mniejszy zysk z późniejszej sprzedaży.


Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2011
Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 94 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-01-27
Szybka profesjonalna obsługa.Ocena5.
2020-03-03
Bardzo miła i profesjonalna obsługa krótko mówiąc na 5
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel