1-KARATOWY BRYLANT I 24-KARATOWE ZŁOTO - O CO CHODZI Z TYMI KARATAMI?

2018-04-27
1-KARATOWY BRYLANT I 24-KARATOWE ZŁOTO - O CO CHODZI Z TYMI KARATAMI?

Dlaczego mówmy o 24 karatowym złocie? I jak to się ma do diamentów, których wielkość (a w zasadzie masę) też określa się w karatach?

Tłumaczyliśmy ostatnio, dlaczego złoto ma różne kolory. Ponieważ złoto jest za miękkie, aby można było z niego zrobić biżuterię, łączy się je z innymi metalami takimi jak srebro, miedź, nikiel, cynk czy pallad, które nadają złotej biżuterii kolor. O ile proporcje metali w ramach domieszki mogą być różne (i tym samym nadawać jej żółty, biały, różowy lub czerwony kolor), o tyle ilość czystego złota w stopie złota podlega ściśle określonym standardom. O ilości czystego złota w stopie informuje próba lub liczba karatów (k). Im niższa próba (im mniej karatów), tym "mniej złota w złocie", a więc i tańsza biżuteria. W Polsce bardziej popularne jest podawanie próby, podczas gdy w krajach zachodnich karatów.
  • 24-karatowe złoto (24k) to czyste złoto (100% złota). W praktyce w jubilerstwie stosowane jest złoto o próbie 999 (99,9% złota). Jest to materiał zbyt miękki, aby mógł służyć do produkcji biżuterii, bywa jednak stosowany do pozłacania luksusowej biżuterii.
  • 18-karatowe złoto (18k), czyli złoto o próbie 750, zawiera 75% czystego złota i jest idealne do produkcji biżuterii.
  • 14-karatowe złoto (14k), czyli złoto o próbie 585, zawiera 58,5% czystego złota. Jest tańsze niż 18-karatowe, a jednocześnie wciąż doskonałe do produkcji biżuterii.
  • 8-karatowe złoto (8k) , czyli złoto o próbie 333, zawiera tylko 33,3% złota.
Często stosowane w produkcji tańszej biżuterii. To oczywiście nie jedyne opcje, jednakże złoto o próbie 750, 585 i 333 (a więc 18-karatowe, 14-karatowe i 8-karatowe złoto) jest najczęściej stosowane w produkcji biżuterii.

O karatach mówimy też w przypadku diamentów, jednak określenie karat ma tu inne znaczenie. W przypadku złota 1 karat (1 k) to 1/24 zawartości wagowej złota w stopie, stąd 24 karatowe złoto to czyste złoto. W przypadku diamentów, 1 karat (1 ct) to 0,2 grama, czyli 1-karatowy diament to diament o masie 0,2 grama.

O ile biżuteria ze złota może być zarówno żółta, jak i biała, różowa czy czerwona i nie ma to istotnego wpływu na jej rzeczywistą wartość, o tyle próba czy też liczba karatów ma zasadnicze znaczenie. Im wyższa próba (im więcej karatów), tym więcej złota, zatem wybierając biżuterię warto zwracać uwagę na próbę.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.62 / 5.00 133 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-01-27
Szybka profesjonalna obsługa.Ocena5.
2020-03-03
Bardzo miła i profesjonalna obsługa krótko mówiąc na 5
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel