Wysyłka 24 h
zlota-moneta-rok-smoka-1-20- uncji-2024-rewers
zlota-moneta-rok-smoka-1-20-uncji-2024-awers

Specyfikacja

Grubość:
1,40 mm
Metal:
Złoto 999,9
Nominał:
5 AUD
Waga:
1/20 uncji (1/20 oz)
Średnica:
14,60 mm
Kraj pochodzenia:
Australia
Rocznik:
2024
Wysyłka:
24 h
Producent:
The Perth Mint

Powiązane produkty

Złota moneta Rok Smoka 2024 1/20 uncji - wysyłka 24 h!

Produkt chwilowo niedostępny
Wysyłka: 24 h
699,00 zł

Dostępna liczba: 0 szt.

Ilość

Powiadom mnie o dostępności
Promocja Mennica
 

Opis złotej monety Rok Smoka 1/20 uncji 2024

Moneta Rok Smoka 2024 1/20 uncji złota to piąte wydanie serii Lunar III. Ta księżycowa seria, produkowana w Perth Mint, nawiązuje do 12 zwierząt, które występują w chińskim kalendarzu zodiakalnym. We wcześniejszych wydaniach były to kolejno: Rok Myszy 2020, Rok Bawoła 2021, Rok Tygrysa 2022 oraz Rok Królika 2023. Tym razem będzie to Rok Smoka, który według podań jest majestatyczną, wędrującą po niebie bestią, występującą w rzekach, jeziorach i oceanach. Jest to symbol niezwykle ceniony w kulturze chińskiej. 

Bogato zdobiony walor stanowi prawny środek płatniczy. Każda moneta bulionowa prezentowana jest w ochronnej akrylowej kapsule.  

Wygląd złotej monety Rok Smoka 1/20 uncji 2024

Rewers monety przestawia imponującego smoka, występującego na tle stylizowanej mgły. Na dole widać starannie wygrawerowane fale. Pojawia się tu również chiński znak smoka i napis DRAGON 2024. Znak P125 mennicy oznacza 125. rocznicę powstania mennicy The Perth Mint. 

Na awersie widnieje wizerunek Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II uzupełniony okresem jej panowania (1952-2022), a także waga, próba oraz nominał monety. Portret ten wykonany został przez Ian’a Rank’a – Broadley’a. 

Rys historyczny

Kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym. Dzieli się on na 60–letnie cykle, na które składają się lata przypisane do 12 zwierząt, występujących w 5 żywiołach (drzewo, ogień, ziemia, metal, woda). Można zatem sięgnąć po chiński kalendarz i sprawdzić swoje cechy zgodnie z rokiem urodzenia, a także przypisanym zwierzęciem. Osoby urodzone w latach 2012, 2000, 1988, 1976, 1964, 1952, 1940, 1928, 1916 należą do znaku smoka. Następne osoby spod tego znaku urodzą się w 2024 roku. Ludzie ci charakteryzują się dowcipnością i są lubiani w swoim środowisku. To z kolei może wynikać z faktu, iż smoki są z natury wolnymi duchami. Wszelkie ograniczenia może zgasić drzemiący w ich duszy płomień. Ten zaś z kolei rozniecony może wydobyć ogromne pokłady kreatywności. Ludzie spod znaku Smoka to osoby inteligentne i obdarzone charyzmą. Są odważni, pracowici oraz optymistycznie patrzą w przyszłość. Zwykle są indywidualistami, ale często z dużym urokiem osobistym, przez co łatwo zjednują sobie innych ludzi. Często wyróżniają się z tłumu. 

Z drugiej strony osoby spod znaku Smoka może charakteryzować niecierpliwość, czy kłótliwość. Wiąże się to z faktem, że osoby te wiedzą czego chcą i trudno im z tego zrezygnować. Wiele wymagają od siebie, ale też od innych. Często są ambitne, czasami przesadnie. Co ciekawe, zawody, w których osoby spod znaku Smoka powinny świetnie się sprawdzić, to m.in. adwokat, informatyk, psychiatra, inżynier czy architekt. 

Z zasady Chiński Smok bardziej stawia na karierę zawodową niż zakładanie rodziny czy życie uczuciowe. Jednak uwaga, bo łatwo się w nim zakochać!

Pozostałe zwierzęta chińskiego kalendarza to: Szczur, Bawół, Tygrys, Królik, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut, Pies i Świnia. 

Producent 

Mennica w Perth, leżąca nad rzeką Swan, to najstarsza działająca mennica w Australii, założona w 1899 roku. Obecnie, jako jedna z najważniejszych mennic na świecie, przerabia ponad 60% australijskiego złota i należy do australijskiego rządu. Znana jest z precyzji i dbania o doskonałość, które pozwalają na tworzenie najwyższej jakości wyrobów kolekcjonerskich. Eksportuje produkty do ponad stu krajów. Perth Mint co roku wydaje różnego rodzaju monety bulionowe i kolekcjonerskie oraz sztabki, które stanowią prawny środek płatniczy. Prezentują one wyjątkowe dla Australii motywy, będące symbolem tego kraju. Do oryginalnych projektów angażowani są różnorodni i znani twórcy. 

Wyroby z Perth cieszą się dużym uznaniem zarówno wśród inwestorów, jak i kolekcjonerów na całym świecie.

Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.

Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.

Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.

Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.

Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.

Sztabki i monety oferowane przez Mennicę Skarbową są produktami pochodzącymi z renomowanych mennic zrzeszonych w London Bullion Market Association m.in.: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS, Degussa lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wyjątek mogą stanowić towary wchodzące w skład tzw. złota i srebra niesortowanego. Wybór producenta sztabek dokonywany jest losowo na etapie realizacji zamówienia i uzależniony jest od aktualnych stanów magazynowych Spółki.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.