Bestie Królowej to seria monet bulionowych co roku ukazującej kolejne zwierzę nawiązujące do pochodzenia królowej Elżbiety II.
Producent monet
Pierwsze monety na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii były bite w czasach rzymskich. Po wycofaniu się ostatnich rzymian kultura bicia monet upadła w tym regionie na blisko 200 lat. Około 650 roku n. e. pojawiły się pierwsze monety z monogramem „LONDI”. Dopiero od panowania anglo-saskiego króla Alfreda Wielkiego historia instytucji znanej dziś jako Royal Mint była na bieżąco spisywana. W czasach normańskich instytucja została przeniesiona do słynnej Twierdzy Tower gdzie mieściła się przez blisko 500 lat - do początków XVIII wieku. Royal Mint jako jedna z pierwszych zaczęła używać maszyn parowych do produkcji monet już wtedy wyprzedzając konkurentów pod kątem innowacyjności. W 1975 roku Royal Mint została oficjalnie przeniesiona z Londynu na walijską prowincję do Llantrisant, gdzie otrzymała najnowocześniejszą z dostępnych infrastrukturę. Tego samego roku po raz ostatni wybito w Londynie złotego suwerena. Do 1980 roku wszystkie operacje Mennicy Królewskiej przeniesiono do Walii. Dziś Royal Mint jest jednym z najważniejszych producentów monet bijąc nie tylko produkty inwestycyjne, ale również monety kolekcjonerskie, okolicznościowe i obiegowe, nie tylko na potrzeby Wielkiej Brytanii, ale również Polski i innych krajów (monety 1, 2 i 5 groszy bite od kwietnia 2014 roku).
Rys historyczny
Bestie królowej są zestawem 10 rzeźb ustawionych przed wschodnim aneksem Kaplicy Westminsterskiej z okazji koronacji królowej Elżbiety II, która odbyła się w 1953 roku. Każda z rzeźb przedstawia mityczne zwierzę podtrzymujące herbową tarczę rodzin i miejsc związanych z przeszłością dynastii Windsorów. W skład stada wchodzą:
1. Lew Anglii
2. Gryf Edwarda III
3. Czerwony Smok Walii
4. Jednorożec Szkocji
5. Czarny Byk Clerence’ów
6. Koziorożec Beufort’ów
7. Biały lew Mortimer’ów
8. Biały ogar Richmond’ów
9. Jastrząb Plantagenet’ów
10. Biały koń Hanoweru
Motyw królewskich bestii jest znany już od czasów Henryka VIII, który kazał przyozdobić takimi rzeźbami pałac królewski w Hampton z okazji ślubu ze swoją trzecią żoną - Jane Seymour.
Wygląd monety
Na awersie monety przedstawiono portret królowej Elżbiety II z profilu. Dookoła portretu biegnie legenda o treści Elizabeth II D. G. Regina F. D. (Elizabeth II Dei Gratia Regina Fidei Defensor - Elżbieta II z Bożej łaski królowa, obrończyni wiary) w skład której wchodzi również nominał 100 Pounds (100 funtów szterlingów). Portret królowej został wypolerowany w celu wybłyszczenia. Lustro pokryto romboidalną fakturą pełniącą funkcję zabezpieczenia przed możliwym sfałszowaniem monety.
Na rewersie przedstawiono Jednorożca Szkocji przytrzymującego tarczę z przedstawieniem Lwa Anglii. Sylwetka jednorożca podobnie jak portret królowej została wybłyszczona. Dookoła niej biegnie legenda Unicorn of Scotland (Jednorożec Szkocji), 1 oz. Fine Gold 9999 2018. Podobnie jak w przypadku awersu część lustra została pokryta fakturą.
Monetę wybito w 1 uncji złota próby 999,9. Każdy z oferowanych egzemplarzy jest w I (menniczym) stanie zachowania.
- Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.
- Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.
- Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.
- Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.
- Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.
- Sztabki i monety oferowane przez Mennicę Skarbową są produktami pochodzącymi z renomowanych mennic zrzeszonych w London Bullion Market Association m.in.: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS, Degussa lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wyjątek mogą stanowić towary wchodzące w skład tzw. złota i srebra niesortowanego. Wybór producenta sztabek dokonywany jest losowo na etapie realizacji zamówienia i uzależniony jest od aktualnych stanów magazynowych Spółki.
![]() |
Gwarantujemy skup zakupionego w Mennicy Skarbowej złota i srebra. |