INWESTYCJA W ZŁOTO - CO TRZEBA WIEDZIEĆ PRZED DECYZJĄ?
W ostatnich miesiącach dużo mówi się o inwestowaniu w złoto. Powodem jest rosnące zainteresowanie zakupem sztabek i monet. Już w I półroczu 2022 roku Mennica Skarbowa sprzedała niemal 2,4 t złota w porównaniu do 1,7 t złota sprzedanego w I półroczu 2021 roku. Towarzyszy nam prawdziwa gorączka złota, dlatego podsuniemy kilka podpowiedzi na temat tego, co trzeba wiedzieć przed decyzją o inwestycji w złoto.

Dlaczego inwestycja w złoto jest opłacalna?

Złoto uważane jest za bezpieczną przystań. Choć okresowo jego cena może spadać, w długoterminowej perspektywie nie traci ono na wartości. Zakup złotych sztabek lub monet pozwala zatem zabezpieczyć nasze oszczędności. Pamiętajmy, że pieniądz papierowy traci swoją siłę nabywczą. Wystarczy spojrzeć na nasz koszyk zakupowy. Zaledwie rok temu za daną kwotę mogliśmy kupić znacznie więcej niż dziś. Tymczasem jedna uncja złota spieniężona kilkanaście lat temu i dziś, pozwoli na bardzo podobny zakup.

Złoto fizyczne czy papierowe?

Inwestycje w złoto kojarzymy głównie z zakupem sztabek i monet. Te aktywa określamy mianem złota fizycznego. Można spotkać się także z określeniem „złoto papierowe” – to z kolei instrumenty finansowe, których cena uzależniona jest od notowań kruszcu. Rozwiązanie to jest bardziej ryzykowne i wymaga większej wiedzy. Polecane jest osobom, które liczą przede wszystkim na szybkie pomnożenie swojego kapitału.

Jeśli jednak naszym głównym celem jest chęć zabezpieczenia przyszłości lepiej wybrać złoto fizyczne, czyli złote sztabki i złote monety. Trzeba jednak pamiętać, że to wybór dla cierpliwych – złoto fizyczne to zdecydowanie inwestycja długoterminowa.

Złoto fizyczne – co wybrać?

Złoto w postaci fizycznej to sztabki i monety. Wśród tych ostatnich możemy wyróżnić monety kolekcjonerskie i bulionowe (inaczej lokacyjne lub inwestycyjne). Oczywiście sztabki i monety dostępne są w różnej wadze, a co za tym idzie cenie. Pojawia się zatem kolejne pytanie - „co wybrać?”.

Zasadniczo uznaje się, że w celach inwestycyjnych należy kupować sztabki lub monety bulionowe. Ich cena uzależniona jest tylko od wagi kruszcu, dlatego jedyne co musimy zrobić to określić budżet, jaki chcemy zainwestować.

Oczywiście możemy wybierać spośród różnych propozycji, ale najlepiej postawić na najbardziej znane monety bulionowe, tj.: Kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Kangur, Wiedeńscy Filharmonicy, Krugerrand oraz sztabki o wadze do 100 gramów – zdecydowanie łatwiej będzie je spieniężyć.

Dlaczego monety kolekcjonerskie to nie najlepszy wybór dla poczatkujących? Ponieważ w ich wycenie do głosu dochodzą również inne aspekty. Aby nie popełnić błędu, potrzebna jest większa wiedza i doświadczenie.

Cena złota - co na nią wpływa?

Uznaje się, że w długoterminowej perspektywie cena złota rośnie. Przemawiają za tym m.in. jego ograniczone zasoby i rosnące koszty eksploatacji. Trzeba jednak pamiętać, że mogą pojawić się okresy, kiedy notowania cen złota idą w dół - spadkom cen złota sprzyja np. spadająca inflacja. W tym miejscu należy powiedzieć, że cena uncji złota inwestycyjnego uzależniona jest od kilku czynników, m.in. tzw. LBMA Gold Price, czyli wartości ogłaszanej codziennie w Wielkiej Brytanii oraz stosunku kursu dolara amerykańskiego do złotego.

Inwestycję w złoto należy zatem oceniać w perspektywie długoterminowej i nie podejmować pochopnych decyzji w kwestii wyjścia z inwestycji. Czasem nawet odrobina cierpliwości może spowodować, że ceny powrócą do trendu wzrostowego, a my zyskamy.

Jeśli mają Państwo jeszcze jakieś pytania w temacie inwestycji w złoto zapraszamy do naszych Oddziałów oraz do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta. Nasi Doradcy rozwieją wątpliwości i podpowiedzą, jak najlepiej zabezpieczyć swój kapitał.


Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.