Australia zajmuje drugie miejsce na liście krajów, w których wydobywa się najwięcej złota. Nic dziwnego, że właśnie tam powstała jedna z najstarszych i najsłynniejszych mennic świata. Zlokalizowana w kolonialnym pałacu na zachodnim wybrzeżu Australii, mennica w Perth to dziś tętniący życiem pomnik współczesnej historii złota.

Od ponad stulecia przetwarza się tu wydobyte lokalnie i sprowadzane z całego świata kruszce, a złote, srebrne i platynowe produkty sygnowane przez Perth Mint dystrybuowane są w ponad stu krajach. Teraz także za pośrednictwem Mennicy Skarbowej, która została oficjalnym dystrybutorem Perth Mint.

Gorączka złota

Choć to kalifornijska gorączka złota najmocniej zapisała się w historii, koniec XIX wieku na antypodach wyglądał bardzo podobnie. Po tym jak w okolicach Coolgardie i Kalgoorlie znaleziono bogate pokłady kruszcu, liczba mieszkańców Australii Zachodniej wzrosła z 23 tys. w 1869 roku do 180 tys. na przełomie stuleci. W lokalnym obiegu nie wystarczało pieniędzy dla tłumów przybyszów ogarniętych gorączką złota. Rozwiązanie było banalnie proste – górnicy będą deponować wydobyty kruszec w mennicy, a ta będzie z niego bić złote monety.

W 1896 roku kamień węgielny pod budowę położył sir John Forrest, znany jako Big John, pierwszy premier Australii Zachodniej. 20 czerwca 1899 roku mennica oficjalnie rozpoczęła pracę jako jeden z trzech zamorskich oddziałów brytyjskiej Mennicy Królewskiej. Miała się zajmować przede wszystkim przetopem złota z okolicznych kopalń oraz bić suwereny i pół-suwereny dla Imperium Brytyjskiego.

W służbie Imperium

W 1901 roku utworzono Federację Australijską, jednak Perth Mint pozostała po brytyjską jurysdykcją aż do 1970 roku, pracując na jej korzyść w zależności od bieżących potrzeb. W latach 1899-1931 mennica w Perth wybiła ponad 106 milionów suwerenów i niemal 735 milionów pół-suwerenów, używanych do wymiany handlowej w całym Imperium Brytyjskim.

W 1931 roku, gdy Wielka Brytania porzuciła standard złota, bicie suwerenów zostało zakończone. Rafineria i mennica przez kilka lat skupiły się na produkcji sztabek złota, ale nie trzeba było długo czekać, by jej usługi w biciu monet znów stały się potrzebne. Podczas drugiej wojny światowej, na wezwanie Imperium, mennica w Perth biła także miedziane monety obiegowe. Po wojnie, ich produkcją - już na lokalne potrzeby, zajmowała się aż do 1964 roku. 

Najczystsze złoto świata

1957 rok przyniósł pierwszy światowy rekord. Specjalistom z Perth Mint udało się wtedy uzyskać najczystsze złoto świata. Mennica wyprodukowała złotą płytkę o wadze 400g i próbie 999,999 (dziś najczęściej spotykamy sztabki i monety o próbie 999,9, a czasem - w edycjach specjalnych - o próbie 999,99). Brytyjska Mennica Królewska była wtedy pod takim wrażeniem, że natychmiast zamówiła fragment płytki dla siebie, by w przyszłości wykorzystywać go jako wzorzec.

A z czego dziś słynie Perth Mint? O tym już w przyszłym tygodniu!

Fot. Perth Mint

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.