Trump testuje cierpliwość Amerykanów: złoto w górę, dolar mocno traci

2017-05-22
Za złotem najlepszy tydzień od połowy kwietnia. Dzięki zamieszaniu wokół Donalda Trumpa, notowania metalu wzrosły w tym czasie o ponad 2 proc., w środę zaliczając największy skok od czasu Brexitu. Polscy inwestorzy korzystali natomiast z trwającej od kilkunastu dni okazji do zakupów - ze względu na wyjątkowo niskie notowania dolara, który zaliczył właśnie najgorszy tydzień od ponad roku, uncja złota kosztowała w piątek nieco poniżej 4700 zł.
Ubiegły tydzień rozpoczął się dość spokojnie, a notowania złota kontynuowały tendencję wzrostową po niedawnym zaliczeniu dołka na poziomie 1213,81 USD/oz. Słabsze od oczekiwanych dane dotyczące stanu amerykańskiej gospodarki osłabiły oczekiwania co do agresywnej polityki pieniężnej Fed-u w tym roku. Wtorkowe wskaźniki z rynku nieruchomości USA również zawiodły i cena metalu stopniowo pięła się w górę, przekraczając już granicę 1240 USD za uncję.

Cenowy rajd, który nastąpił w środę to przede wszystkim zasługa Donalda Trumpa, wokół którego coraz częściej pada groźne słowo „impeachment”. Tym razem chodzi o doniesienia, jakoby amerykański prezydent ujawnił Rosji szczegóły tajnej operacji dotyczącej ISIS oraz próby wpływania na przebieg śledztwa prowadzonego przez FBI. Ze względu na niekończące się kontrowersje związane z działaniami prezydenta USA, inwestorzy coraz mniej wierzą w jego moc sprawczą na polu gospodarczym.

Obawy, że zapowiadane przez Trumpa reformy nigdy nie zostaną wprowadzone w życie, stają się coraz bardziej uzasadnione, co znajduje odbicie w wynikach amerykańskiej giełdy i kondycji dolara. W środę indeks Dow Jones spadł o niemal 2 proc., co stanowiło najgorszy wynik od czasu wyborów prezydenckich w USA. Jednocześnie, w związku z optymistycznymi komentarzami po spotkaniu Merkel-Macron, wzmocnieniu uległo euro, a para EUR/USD przekroczyła dawno niewidziany poziom 1,11.

Złoto zanotowało natomiast w tym czasie najlepszy dzień od czasu ogłoszenia Brexitu. Przebicie oporu na poziomie 1245 USD/oz wywołało falę zakupów technicznych i cena uncji metalu przekroczyła na spocie 1260 USD.

W czwartek dolar lekko się umocnił, a złoto powróciło w okolice 200-dniowej średniej kroczącej, czyli 1245 USD/oz, jednak już w piątek odzyskało część straconego blasku, tydzień kończąc z wynikiem 1255,60 USD za uncję. Niemały udział miał w tym wzroście szef Rezerwy Federalnej w St. Louis, James Bullard, który stwierdził w piątek, że planowane przez Fed podwyżki stóp procentowych mogą być jednak nieco za szybkie dla okazującej słabość amerykańskiej gospodarki.

 


Marianna Wodzińska
Head of Trading
Mennica Skarbowa S.A.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.59 / 5.00 152 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-02-20
zadowolony
2020-03-20
Wielokrotnie korzystałem z usług Mennicy Skarbowej w Warszawie przy ulicy Jasnej 1 . Perfekcyjne traktowanie klienta , pełen profesjonalizm , uprzejmość , doradztwo no i oczywiście krówki . Polecam wszystkim doradcę pana Jacka Jakubiuka . P.S.
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel