Prognozy cen złota

2013-06-05

Deutsche Bank, który przez długi czas był bardzo pozytywnie nastawiony do złota, obniżył swoją prognozę na 2013 rok o 6% do poziomu 1533 USD za uncję. Jeszcze bardziej ściął on swoje prognozy na kolejne lata. Na rok 2014 przewiduje on ceny na poziomie 1500 USD za uncję (obniżka o 17% od wcześniejszych prognoz), a na 2015 na poziomie 1450 USD za uncję (obniżka o 25%). Według Deutsche Bank na niekorzyść złota przemawia fakt umacniającego się dolara. Ponadto ryzyka inflacyjne istotnie się zmniejszyły wraz z z mniejszym od spodziewanego wzrostem gospodarczym w USA, Europie i Chinach oraz zapowiedziami FEDu, że luzowanie monetarne QE3 może się skończyć w 2013 roku.


Credit Suisse widzi ceny złota na jeszcze niższych poziomach. W ciągu roku przewiduje, że jego kurs obniży się do 1100 USD za uncję, a w ciągu 5 lat będzie ona wynosiła poniżej 1000 USD za uncję. Powody powyższej sytuacji są w zasadzie identyczne jak te wymienione przez Deustche Bank.


Najbardziej bycze prognozy przedstawił J.P. Morgan. Pomimo, że zostały one istotnie zredukowane od ostatnich lutowych przewidywań, to i tak zakładają niemałe wzrosty od obecnych poziomów cenowych. Aktualnie J.P. Morgan przewiduje, że cena złota w 2013 roku wyniesie 1595 USD za uncję (w porównaniu do 1745 USD za uncję w poprzedniej prognozie). Natomiast do roku 2015 szacuje on, że cena będzie się kształtowała około 1650 USD za uncję. Równolegle z prognozą cen złota obniżona została prognoza cen srebra na 2013 rok, z poziomu 30,01 USD za uncję do 27,89 USD za uncję.

 

W maju Światowa Rada Złota (World Gold Council, WGC) przedstawiła raport dotyczący pierwszego kwartału 2013 roku. Według niego całkowity popyt na złoto zmniejszył się o 13% rok do roku. W głównej mierze odpowiadają za to fundusze inwestujące w złoto (ETF), wśród których zanotowano ujemne przepływy w wysokości 177 ton (w pierwszym kwartale 2012 roku były one dodatnie i wynosiły 53,2 tony). Powyższej zmiany nie zrównoważyły wzrosty zapotrzebowania jubilerskiego (o 12%), ani wzrost popytu na złoto fizyczne w postaci sztabek i monet inwestycyjnych (o 10% do 378 ton). W tym samym okresie podaż złota nieznacznie wzrosła, o 1%, głównie za sprawą wzrostu wydobycia.

Zaufane Opinie IdoSell
4.59 / 5.00 152 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-03-20
Wielokrotnie korzystałem z usług Mennicy Skarbowej w Warszawie przy ulicy Jasnej 1 . Perfekcyjne traktowanie klienta , pełen profesjonalizm , uprzejmość , doradztwo no i oczywiście krówki . Polecam wszystkim doradcę pana Jacka Jakubiuka . P.S.
2020-04-03
profesionalna obsługa
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel