Jak najbogatsi inwestorzy zabezpieczają swój majątek?

2018-07-24
dlaczego miliarderzy inwestują w złoto

Czy bycie miliarderem jest równoznaczne z posiadaniem niewyobrażalnej ilości pieniędzy? Jeśli mamy na myśli pieniądze rozumiane jako gotówka albo stan konta bankowego – to zdecydowanie nie. Według ekspertów portalu Visual Capitalist przeciętny miliarder posiada jedynie 1% wartości netto swojej fortuny w środkach pieniężnych. Reszta to inwestycje, w których coraz większą rolę zaczyna w ostatnich latach odgrywać złoto. Dlaczego najbogatsi inwestorzy wybierają właśnie żółty kruszec?


1. OCHRONA MAJĄTKU NA WYPADEK KRYZYSU

Kto?

Jacob Rothschild – bankier, inwestor i członek najsłynniejszej na świecie rodziny bankierskiej

Majątek netto*: 5 mld USD

Czego się obawia?

Rothschild uważa, że współczesna polityka pieniężna banków centralnych to największy tego typu eksperyment w historii świata. W związku z tym inwestorzy powinni skupić się na ochronie majątku przed jego skutkami.

Co robi?

W 2016 roku, jako prezes funduszu inwestycyjnego RIT Capital Partners, Rothschild podjął decyzje o zwiększeniu ilości zasobów złota i innych metali szlachetnych do 8% całego portfela firmy.


2. ZACHOWANIE SIŁY NABYWCZEJ KAPITAŁU

Kto?

David Einhorn – założyciel i prezes funduszu hedgingowego Greenlight Capital

Majątek netto: 1,53 mld USD

Czego się obawia?

Zdaniem Einhorna polityka administracji Trumpa koncentruje się na sztucznym pobudzaniu wzrostu gospodarczego, czego konsekwencją będzie olbrzymia inflacja.

Co robi?

Aby zabezpieczyć swój majątek, od 2017 roku Einhorn redukuje inwestycje w papiery wartościowe na rzecz zakupu aktyw nisko skorelowanych z rynkami finansowymi, w tym głównie złota.


3. DYWERSYFIKACJA PORTFELA INWESTYCYJNEGO

Kto?

Ray Dalio - założyciel największego na świecie funduszu hedgingowego Bridgewater Associates

Majątek netto: 16,8 mld USD

Czego się obawia?

Dalio stale podkreśla, że ciągły dodruk pieniędzy nie może być sposobem na radzenie się z obsługą rosnącego długu publicznego, jak to się aktualnie dzieje np. w USA. Miliarder jest przekonany, że ta sytuacja generuje poważne zagrożenie krachem i dlatego złoto powinno stanowić 5-10% portfela każdego rozsądnego inwestora.

Co robi?

Dalio zasłynął wypowiedzią:Jeśli nie gromadzisz złota, to znaczy, że nie znasz ani historii, ani ekonomii. Nie powinien więc dziwić fakt, że w 2017 roku Bridgewater powiększył swoje zasoby złota o 525%.


* Wartość majątku pomniejszona o sumę zobowiązań (kredytów, długów, kar, należnych a niezapłaconych podatków itp.)

** Na podstawie: "How Billionaire Investors Are Protecting Their Wealth" oraz "Why the World’s Billionaire Investors Buy Precious Metals", www.VisualCapitalist.com

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
Polecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.62 / 5.00 135 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-03-17
wszystko dobrze iw terminie. dziekuje
2020-03-20
Wielokrotnie korzystałem z usług Mennicy Skarbowej w Warszawie przy ulicy Jasnej 1 . Perfekcyjne traktowanie klienta , pełen profesjonalizm , uprzejmość , doradztwo no i oczywiście krówki . Polecam wszystkim doradcę pana Jacka Jakubiuka . P.S.
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel