Deficyt na rynku platyny — prognoza na rok 2018

2017-12-08
Według najnowszej prognozy agencji konsultingowej SFA z Oxfordu, w 2018 roku należy spodziewać się znacznego deficytu na światowym rynku platyny. To diametralna zmiana w stosunku do bieżącego roku, w którym po raz pierwszy od 5 lat została osiągnięta równowaga.

Zgodnie z niezależnym raportem opublikowanym przez Światową Radę Inwestycji Platynowych, przyszły rok przyniesie istotny wzrost popytu na platynę oraz dalszy spadek jej podaży. Oznacza to powrót do sytuacji z lat 2012-2016, kiedy rynkowe zapotrzebowanie stale przewyższało ilość metalu pochodzącego z wydobycia oraz recyklingu.

Popyt ze strony przemysłu będzie napędzany przede wszystkim przez sektor rafinacji ropy naftowej oraz sektor wytwórstwa szkła. Podwyżka — w odniesieniu do “trudnego” roku 2017 — ma wynieść nawet 9,1%.

Trzeci rok z rzędu obniży się wydajność wydobywcza — tym razem o 1,4%. W efekcie wydobycie spadnie do najniższego poziomu od czasu kryzysu w 2014 roku, kiedy w zakładach w Południowej Afryce miał miejsce 5-miesięczny strajk.

Eksperci SFA oceniają, że ujemne saldo w sektorze platyny doprowadzi do odrodzenia światowego rynku biżuterii z jej dodatkiem. Jeśli chodzi o długofalowe skutki prognozowanego deficytu, należy przypuszczać, że pociągnie on za sobą jeszcze większe ograniczenie dostępności naziemnych zapasów metalu.

PLATYNA - PROGNOZA
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.62 / 5.00 134 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-02-20
zadowolony
2020-03-20
Wielokrotnie korzystałem z usług Mennicy Skarbowej w Warszawie przy ulicy Jasnej 1 . Perfekcyjne traktowanie klienta , pełen profesjonalizm , uprzejmość , doradztwo no i oczywiście krówki . Polecam wszystkim doradcę pana Jacka Jakubiuka . P.S.
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel