Specyfikacja
- Metal:
- Złoto 900
- Nominał:
- 10 franków
- Waga:
- 3,22 g
- Rocznik:
- Losowy
- Wysyłka:
- 24 h
Złota moneta 10 franków - wysyłka 24 h!
Opis złotej monety 10 franków
Ta francuska dziesięciofrankówka to prawdziwa ikona numizmatyczna - znana również jako 10 franków Marianna i Kogut. Symbolizuje nie tylko bogactwo historyczne Francji, ale także jej dumną tradycję. Moneta ta, będąca jednym z najbardziej znanych europejskich złotych nominałów, przypomina nam o potędze oraz splendorze Francji w minionych wiekach. Wybita z pełnowartościowego złota dziesięciofrankówka jest obiektem pożądania kolekcjonerów na całym świecie. A teraz może być Twoja!
Wygląd złotej monety 10 franków
Rewers monety przedstawia koguta stojącego w trawie. Otacza go napis: LIBERTE EGALITE FRATERNITE, co tłumaczy się jako Wolność, Równość, Braterstwo. Po obu stronach nóg koguta znajduje się rozdzielony nominał, a poniżej rok wybicia monety.
Awers monety ukazuje Mariannę, symbol wolności Francji, w wieńcu z liści dębu. Wokół jej wizerunku znajduje się napis: REPUBLIQUE FRANÇAISE. Pod jej podbródkiem widnieje podpis grawera J.C. CHAPLAIN.
Rys historyczny
Fascynująca historia złotej dziesięciofrankówki sięga XIV wieku i Wojny Stuletniej, która była pełna licznych konfliktów zbrojnych między Francją a Anglią. W bitwie pod Poitiers w 1356 roku francuski król Jan II został pojmany przez Anglików, którzy zażądali okupu w wysokości trzech milionów złotych monet. Po spełnieniu tego warunku, król został uwolniony, a jego powrót z niewoli uczczono wprowadzeniem nowej złotej monety, nazwanej frankiem od słowa franc, co oznacza wolny. Złoty frank szybko zyskał popularność w handlu we Francji, choć jego wartość często się zmieniała. Sytuacja ta ustabilizowała się dopiero na początku XIX wieku, gdy do władzy doszedł Napoleon Bonaparte. Zatwierdził ją i ustandaryzował, co dodaje jej jeszcze większej wartości historycznej oraz numizmatycznej. Dzięki temu staje się ona nie tylko cenionym artefaktem, ale również symbolem francuskiej historii i dziedzictwa. Wszystkie złote dziesięciofrankówki bite w XIX i XX wieku są nazywane napoleonami.
Producent
Mennica Francuska, oficjalnie znana jako La Monnaie de Paris, jest najstarszą nieprzerwanie działającą instytucją menniczą na świecie, a jej historia sięga roku 864. Założona przez Karola Łysego, wnuka Karola Wielkiego, od ponad tysiąclecia odpowiada za produkcję francuskich monet. La Monnaie de Paris słynie nie tylko z bicia monet obiegowych, ale także z wyśmienitego rzemiosła w produkcji monet okolicznościowych, medali i innych artystycznych wyrobów z metali szlachetnych.
Siedziba Mennicy mieści się w historycznym budynku przy Quai de Conti w Paryżu, który działa od 1775 roku. Ten neoklasyczny majstersztyk architektury jest nie tylko zakładem menniczym, ale także muzeum, prezentującym bogatą historię bicia monet i metaloplastyki. Mennica Francuska wybiła niektóre z najbardziej ikonicznych francuskich monet, w tym franka, a ostatnio euro, po przyjęciu przez Francję wspólnej waluty europejskiej w 2002 roku.
Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.
Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.
Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.
Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.
Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.
Sztabki i monety oferowane przez Mennicę Skarbową są produktami pochodzącymi z renomowanych mennic zrzeszonych w London Bullion Market Association m.in.: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS, Degussa lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wyjątek mogą stanowić towary wchodzące w skład tzw. złota i srebra niesortowanego. Wybór producenta sztabek dokonywany jest losowo na etapie realizacji zamówienia i uzależniony jest od aktualnych stanów magazynowych Spółki.