Voyageur to najsłynniejsza moneta pamiątkowa Kanady. Jej historia sięga lat 30. XX wieku, kiedy to po raz pierwszy projekt Emanuela Hahna ujrzał światło dzienne. Była to pierwsza moneta okolicznościowa w Kanadzie, a jednocześnie pierwszy srebrny dolar w obiegu. Przedstawiana moneta to hołd dla tej sprzed lat i jej autora.
Moneta bita w 2021 nawiązuje do tej doskonale znanej Kanadyjczykom i kolekcjonerom, choć nie jest jej wiernym odwzorowaniem. Współcześnie wykorzystano nowoczesne techniki grawerowania, ale przede wszystkim wczesny projekt Emanuela Hahna. Na tej okazałych rozmiarów monecie ożywiono jego koncepcyjne rysunki.
Tym razem mamy okazję zobaczyć tę monetę w nowoczesnym wydaniu, na którym zorza polarna jest bardziej szczegółowa niż na monecie emitowanej w latach 1935-1986. Aby zachować historię projektu, do monety dołączona jest specjalna wkładka, która zawiera reprodukcję oryginalnego szkicu Emanuela Hahna.
To niezwykła moneta, której średnica to 10 cm, a waga to aż kilogram. Wyjątkowości z pewnością dodaje jej limitowana emisja – tylko 400 sztuk jest dostępnych na całym świecie. Bez wątpienia moneta ta będzie niezwykłym uzupełnieniem każdej kolekcji.
Na rewersie monety widoczny jest unowocześniony projekt Emanuela Hahna, który przedstawia rdzennego przewodnika i podróżnika, którzy wiosłują kajakiem wypełnionym futrami, przepływając obok małej wysepki, na której widać omiatane wiatrem sosny. Wzór ten nawiązuje do tego używanego na monetach kanadyjskich, które były w obiegu w latach 1935-1986. Nowy projekt został wzbogacony o dokładniejsze przedstawienie zorzy polarnej oraz fal na wodzie. Ciekawostką jest, że inspiracją były modernistyczne rzeźby krajobrazowe żony projektanta, Elizabeth Wyn Wood.
Awers monety przedstawia portret króla Jerzego V. To projekt autorstwa Sir E.B. MacKennala, dzięki któremu wizerunek króla Jerzego pojawiał się na monetach kanadyjskich w latach 1911-1936. Wykorzystanie go także w monecie Voyageur z 2021 roku jest hołdem dla 85. rocznicy ostatniego roku emisji monety z tym właśnie królem. Wokół postaci widnieje napis „GEORGVS V REX IMPERATOR ANNO REGNI XXV”, który jest uhonorowaniem pierwszego dolara Voyageur, wyemitowanego w 1935 z okazji Srebrnego Jubileuszu króla Jerzego V.
- Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.
- Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.
- Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.
- Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.
- Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.
- Sztabki i monety oferowane przez Mennicę Skarbową są produktami pochodzącymi z renomowanych mennic zrzeszonych w London Bullion Market Association m.in.: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS, Degussa lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wyjątek mogą stanowić towary wchodzące w skład tzw. złota i srebra niesortowanego. Wybór producenta sztabek dokonywany jest losowo na etapie realizacji zamówienia i uzależniony jest od aktualnych stanów magazynowych Spółki.
![]() |
Gwarantujemy skup zakupionego w Mennicy Skarbowej złota i srebra. |