Amerykański Orzeł to złota moneta o nominale 50 dolarów amerykańskich, wykonana z 24-karatowego stopu z domieszką srebra i miedzi. Wytwarza sie ją w Mennicy Stanów Zjednoczonych z kruszcu pochodzącego z lokalnych źródeł.
Proces produkcji Amerykańskiego Orła obejmuje ręczne umieszczanie surowych monet w prasie zawierającej specjalne barwniki. Moneta jest wielokrotnie tłoczona, aby uzyskać efekt unoszenia się wzoru ponad lustrzaną powierzchnią. Po dokładnym sprawdzeniu, moneta jest pakowana tak, aby uchronić ją od uszkodzeń. W takim nienagannym stanie oferuje ją Mennica Skarbowa.
Producent monety
Kiedy amerykańscy farmerzy stworzyli nowy rząd dla swojej republiki, zdali sobie sprawę z niezwykłej wagi stabilnego systemu monetarnego. Wkrótce po ratyfikacji konstytucji, w 1792 roku rozpoczęły się prace nad stworzeniem narodowej mennicy, która została pierwszym budynkiem federalnym.
Dzięki ponad dwustuletniemu doświadczeniu Mennica Stanów Zjednoczonych jest jedną z najbardziej prestiżowych tego typu placówek na świecie. W ostatnich czasach produkcja wahała się rocznie między 4 a 10 miliardami monet rocznie. Dane te obejmują monety trafiające do obiegu, a także monety inwestycyjne i kolekcjonerskie.
Mennica Stanów Zjednoczonych działa w sześciu miastach na terenie kraju: centrala znajduje się w Waszyngtonie, skarbiec w Fort Knox, a ośrodki produkcji w Filadelfii, West Point, Denver i San Francisco.
Rys historyczny
Stany Zjednoczone rozpoczęły bicie Amerykańskiego Orła w 1986 roku jako konkurencji dla monet bulionowych z innych krajów, przede wszystkim kanadyjskiego Liścia Klonu i południowoafrykańskiego Krugerranda.
Wartość bitych monet miała być ściśle powiązana z wartością użytego surowca, chociaż kilka krótkich serii zyskało uznanie kolekcjonerskie. Wartość kruszcu w monecie oczywiście znacznie przewyższa jej nominał.
Wzornictwo
Wzór, którym opatrzony jest Amerykański Orzeł pozostaje niezmienny od 1986 roku, kiedy jako pierwsza moneta bulionowa uzyskał akceptację Kongresu USA.
Awers kontynuuje tradycję wzoru stworzonego przez Augustusa Saint-Gaudensa na potrzeby monet bitych w latach 1907-33. Przedstawia personifikację Wolności, symbol Stanów Zjednoczonych i wyzwolenia, kroczącą z atrybutami pokoju: gałązką oliwną oraz pochodnią. U jej stóp widać siedzibę Kongresu USA, a w tle promienie słońca.
Na rewersie Amerykańskiego Orła widzimy obraz ptaka lądującego w gnieździe, projektu amerykańskiej rzeźbiarki Miley Tucker-Frost. Wzór opatrzony jest amerykańskimi maksymami w duchu Deklaracji Niepodległości: „In God We Trust” oraz „E pluribus unum” (Z wielu jeden).
Jakość monety pod względem wagi i czystości kruszcu gwarantuje rząd USA. Mennica Skarbowa poleca Amerykańskiego Orła jako doskonałą lokatę kapitału, której symbolem ta słynna moneta pozostaje już od przeszło ćwierć wieku.
- Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.
- Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.
- Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.
- Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.
- Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.
- Sztabki i monety oferowane przez Mennicę Skarbową są produktami pochodzącymi z renomowanych mennic zrzeszonych w London Bullion Market Association m.in.: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS, Degussa lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wyjątek mogą stanowić towary wchodzące w skład tzw. złota i srebra niesortowanego. Wybór producenta sztabek dokonywany jest losowo na etapie realizacji zamówienia i uzależniony jest od aktualnych stanów magazynowych Spółki.
![]() |
Gwarantujemy skup zakupionego w Mennicy Skarbowej złota i srebra. |