2000 zł - Maria Skłodowska-Curie - 1979

1 800,00 zł
/ szt.
Producent: NBP
Dostawa: 24h
Kraj pochodzenia: Polska
Emitent: NBP
Nominał: 2000 PLN
Metal: Złoto
Próba: 900
Rok emisji: 1979
Waga: 8,00 g
Średnica: 21,00 mm
Stempel: Lustrzany
Dostawa: 24h
Opis produktu

Złota moneta Maria Skłodowska – Curie to unikatowa moneta kolekcjonerska. Wybita została w 1979 roku w ograniczonym nadkładzie 5 000 sztuk. Projekt monety to zasługa St. Wątróbskiej i J. Jarnuszewicza.

Inspiracją do powstania monety stała się dwukrotna laureatka Nagrody Nobla Maria Skłodowska – Curie. Noblistka była wybitną fizyczką i chemiczką. Nagrody zdobyła kolejno w latach: 1903 i 1911.

EMITENT MONETY

Narodowy Bank Polski (NBP) powstał w 1945 roku, zastępując Bank Polski Spółka Akcyjna. Funkcjonował pod auspicjami Ministra Skarbu, jako bank państwowy. W okresie PRL-u zajmował się głównie działalnością okołobankową (emisja pieniądza, udzielanie kredytu i gromadzenie oszczędności). Po roku 1989 wydzielono z niego banki regionalne i komercyjne. Dzisiaj głównym zadaniem NBP jest emisja pieniądza i polityka pieniężna państwa.

WYGLĄD MONETY

Na awersie znajduje się orzeł, jeden z symboli narodowych Polski. Adekwatnie do czasu w którym moneta była emitowana, pozbawiony on jest korony. Wokół ptaka widnieje napis: POLSKA RZECZPOSPOLITA LUDOWA. Pomiędzy orłem umieszczona została data bicia monety (1979 rok), a tuż obok jego łapy znak Mennicy. Na awersie widnieje także napis 2 000 zł, który odnosi się do ówczesnej wartości nominalnej monety.

Rewers monety ozdobiony jest popiersiem Marii Skłodowskiej – Curie. Na monecie widnieje znak Ra, czyli symbol pierwiastka rad, który został odkryty przez Curie. Od symbolu biegną charakterystyczne promienie oraz łuk w górę i w dół przechodzące przez wizerunek noblistki – to promienie radu: alfa, beta, gamma. Na samym dole widnieje napis MARIA SKŁODOWSKA – CURIE.

Ważne informacje dot. zamówień
  • Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.

  • Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.

  • Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.

  • Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.

  • Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.

  • Sztabki oferowane przez Mennicę są sztabkami emitentów, które Mennica ma aktualnie na stanie. Mogą to być sztabki następujących emitentów: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wybór producenta sztabek przy realizacji zamówienia należy do Mennicy.

  • Produkty z kategorii "Biżuteria" wysyłamy w ciągu 72h od momentu zaksięgowania wpłaty.
Gwarantujemy skup zakupionego w Mennicy Skarbowej złota i srebra.
Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Document
IdoSell Shop - Prawdziwe Opinie Klientów
4.60 / 5.00 (43 opinii)
pixel
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij