100 zł - Poczet królów i książąt polskich: Stefan Batory (1576 - 1586) - 1997

2 150,00 zł
/ szt.
Producent: NBP
Dostawa: 24h
Kraj pochodzenia: Polska
Metal: Złoto
Producent: NBP
Nominał: 100 PLN
Próba: 900
Rok emisji: 1997
Waga: 8 g
Średnica: 21 mm
Stempel: Lustrzany
Nakład: 2000
Opis produktu

Złota 100-złotówka z podobizną Stefana Batorego - jednego z najsprawniejszych władców zasiadających na elekcyjnym tronie Rzeczpospolitej Obojga Narodów.  

Rys historyczny  

Po roku bezkrólewia spowodowanego ucieczką Henryka Walezego do Francji i porzucenia tronu Królestwa Polski, jego następcą w wyniku elekcji został wybrany książę siedmiogrodzki - Stefan Batory. Początki sprawowania władzy w Polsce nie były dla Batorego łatwe. Został uznany przez prawowitego władcę tylko przez sejmy Polskie. Reszta Rzeczpospolitej (Wielkie Księstwo Litewskie i Prusy Książęce) sprzyjała jego rywalowi Maximilianowi II Habsburgowi. Dopiero stanowcza demonstracja siły stronników Batorego wymusiła akceptację króla i zalegalizowała rządy nowego króla.  

Przez większość historyków Batory został uznany za sprawnego władcę i dowódcę wojskowego. Do jego sukcesów należą między innymi stłumienie buntu wśród gdańskich mieszczan i wygranie 3 kampanii wojskowych poprowadzonych w latach 1579-1581 wgłąb Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. Dzięki zawartemu w 1582 rozejmowi do Rzeczpospolitej powróciły wcześniej odłączone ziemie, takie jak Inflanty czy Połock.  

Poza sukcesami militarnymi Batory był również mecenasem sztuki i nauki. Król ufundował szereg nowych kolegiów jezuickich na ziemiach wschodnich Rzeczpospolitej. Kolegium Wileńskie rozbudował, przekształcając je w Akademię Wileńską - drugi uniwersytet na ziemiach Rzeczpospolitej. Batory wykazywał się również wręcz niespotykaną jak na tamte czasy tolerancją religijną ostro potępiając pogrom protestantów w Krakowie w 1578 roku.  

Wygląd monety  

Na awersie monety widnieje orzeł w koronie - godło Polski. Dookoła godła biegnie legenda „Rzeczpospolita Polska 100 zł”. Po prawej i lewej od orła uwieczniono datę bicia przy pomocy liczb 19-97.  

Rewers przedstawia portret Stefana Batorego znany z obrazu Jana Matejki. Na prawo od portretu wzdłuż rantu biegnie legenda „Stefan Batory” z datą jego panowania na tronie Rzeczpospolitej „1576-1586”.  

Monetę wybito w 8 gramach złota próby 0,900. Monetę standardowo zapakowano w ochronny kapsel i zieloną szkatułkę z logiem NBP. Do monety dołączono papierowy certyfikat. Awers i rewers wybito stemplem lustrzanym. Moneta jest w I (menniczym) stanie zachowania.

Ważne informacje dot. zamówień
  • Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.

  • Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.

  • Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.

  • Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.

  • Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.

  • Sztabki oferowane przez Mennicę są sztabkami emitentów, które Mennica ma aktualnie na stanie. Mogą to być sztabki następujących emitentów: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wybór producenta sztabek przy realizacji zamówienia należy do Mennicy.

  • Produkty z kategorii "Biżuteria" wysyłamy w ciągu 72h od momentu zaksięgowania wpłaty.
Gwarantujemy skup zakupionego w Mennicy Skarbowej złota i srebra.
Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 80 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-03-17
wszystko dobrze iw terminie. dziekuje
2020-04-02
Bardzo dobry , a przede wszystkim miły i rzeczowy kontakt Szybko wykonana usługa , pomimo trudnościami związanymi z koronawirusem Dziękuję bardzo
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel