100 zł - Poczet królów i książąt polskich: Kazimierz III Wielki (1333-1370) - 2002

2 150,00 zł
/ szt.
Producent: NBP
Dostawa: 24h
Kraj pochodzenia: Polska
Metal: Złoto
Producent: NBP
Nominał: 100 PLN
Próba: 900
Rok emisji: 2002
Waga: 8 g
Średnica: 21 mm
Stempel: Lustrzany
Nakład: 2400
Opis produktu

Kazimierz III Wielki - jeden z najznamienitszych władców Królestwa Polskiego uwieczniony na złotej monecie od NBP.    

Rys historyczny  

Ostatni król na tronie Polski wywodzący się z dynastii Piastów rozpoczął swoje panowanie w 1333 roku, wkrótce po śmierci swego ojca Władysława Łokietka. Uznawany dziś powszechnie za sprawnego władcę, Kazimierz znany jest przede wszystkim ze sławnego przysłowia, „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Istotne wzmocnienie systemu obronnego państwa jest jednym z ważniejszych osiągnięć w dorobku Kazimierza Wielkiego, ale nie jedynym.  

Kazimierzowi III udało się również wynegocjować rezygnację roszczeń do polskiej korony przez władcę czeskiego - Jana Luksemburskiego, odzyskać zagrabione przez Zakon Krzyżacki Kujawy i ziemie dobrzyńską oraz przyłączyć do Polski nowe terytorium na wschodzie tj. Ruś Halicko-Włodzimierską. Do kolejnych osiągnięć można dołączyć kodyfikację prawa pod postacią Statutów Wiślicko-Piotrkowskich i ufundowanie pierwszej wyższej uczelni na terenie królestwa - Akademii Krakowskiej.  

Czterokrotnie żonaty, nie doczekał się męskiego potomka, który mógłby zasiąść po nim na tronie. Zmarł w 1370 roku pozostawiając władzę w kraju dla swojego siostrzeńca - Ludwika Węgierskiego.  

Wygląd monety  

Awers monety prezentuje godło narodowe otoczone legendą „Rzeczpospolita Polska 100 zł”. Po obu stronach orła można odczytać liczby 20 i 02 symbolizujące rok bicia monety.  

Rewers przedstawia portret Kazimierza III Wielkiego według szkicu Jana Matejki. W legendzie możemy przeczytać „Kazimierz III Wielki” i daty panowania „1333-1370”.  

Awers i rewers wybito stemplem lustrzanym. Do bicia monety wykorzystano 8 gramów złota próby 0,900. Numizmat zapakowano w ochronny kapsel i szkatułkę sygnowaną logo NBP. Do monety dołączono papierowy certyfikat autentyczności. Egzemplarz w I (menniczym) stanie zachowania.

Ważne informacje dot. zamówień
  • Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.

  • Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.

  • Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.

  • Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.

  • Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.

  • Sztabki oferowane przez Mennicę są sztabkami emitentów, które Mennica ma aktualnie na stanie. Mogą to być sztabki następujących emitentów: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wybór producenta sztabek przy realizacji zamówienia należy do Mennicy.

  • Produkty z kategorii "Biżuteria" wysyłamy w ciągu 72h od momentu zaksięgowania wpłaty.
Gwarantujemy skup zakupionego w Mennicy Skarbowej złota i srebra.
Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel