100 zł - Poczet królów i książąt polskich: Stanisław August Poniatowski (1764-1795) - 2005

2 150,00 zł
/ szt.
Dostawa: 24h
Metal: Złoto
Próba: 900
Kraj pochodzenia: Polska
Producent: NBP
Nominał: 100 PLN
Waga: 8 g
Średnica: 21 mm
Stempel: Lustrzany
Dostawa: 24h
Opis produktu

Promocja obowiązuje do wyczerpania zapasów. Oferta nie łączy się z kodami rabatowymi.

*****

Złota moneta z wizerunkiem ostatniego króla I Rzeczypospolitej – Stanisława Augusta Poniatowskiego!  

 

Rys historyczny

Znany wszystkim jako Stanisław August Poniatowski urodził się w magnackiej rodzinie Poniatowskich w 1732 roku pod imionami Stanisław Antoni. W początkach kariery sprawował urzędy stolnika wielkiego litewskiego i starosty przemyskiego. W tym czasie związał się z ugrupowaniem Familii dążącej do przeforsowania wzmocnienia władzy królewskiej w kraju. W 1764 roku jako kandydat tego ugrupowania został wybrany na sejmie elekcyjnym na króla Rzeczpospolitej jako Stanisław II August. Funkcję tę sprawował do III rozbioru Polski w 1795 roku. Zmarł w Petersburgu 1798 roku.

Jego panowanie jest do dziś tematem sporów historyków. Królowi zarzuca się, że został wybrany na Polski tron przy pomocy władz carskiej Rosji. Jego zbyt mało stanowcze rządy nie zapobiegły ostatecznemu upadkowi państwa, a poddanie się i przystąpienie do Konfederacji Targowickiej w kluczowym momencie walki o ojczyznę uznawane jest przez niektórych za zdradę stanu. Zwolennicy tej oceny podają również fakt, że po 1795 roku zamieszkiwał w prywatnej rezydencji w Petersburgu i dostawał od caratu regularne uposażenie, a caryca Katarzyna II miała być jego wieloletnią kochanką.

Z drugiej strony za pozytywną oceną Stanisława Augusta Poniatowskiego przemawia fakt, że w czasie panowania był niezwykle aktywnym mecenasem sztuki i nauki oraz głównym inicjatorem reform państwa przeprowadzonych podczas Sejmu Czteroletniego, którego ostatecznym owocem była Konstytucja 3 maja.  

 

Wygląd monety

Na awersie monety umieszczono centralnie godło Polski. Dookoła godła, równolegle do rantu biegnie legend: Rzeczpospolita Polska 100 zł. Po obu stronach orzełka umieszczono liczby 20 i 05 symbolizujące datę emisji - rok 2005.

Na rewersie przedstawiono prawy profil króla. W legendzie można przeczytać królewskie imię – Stanisław August Poniatowski i lata panowania - 1764-1785.  Obok umieszczono królewski monogram – splatające się litery S i A pod koroną.

Moneta została wybita w 8 gramach złota próby 900. Zapakowano ją w ochronny kapsel i zieloną szkatułkę z logiem NBP. Do monety dołączono papierowy certyfikat autentyczności. Moneta jest w I (menniczym) stanie zachowania.

Ważne informacje dot. zamówień
  • Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.

  • Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.

  • Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.

  • Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.

  • Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.

  • Sztabki oferowane przez Mennicę są sztabkami emitentów, które Mennica ma aktualnie na stanie. Mogą to być sztabki następujących emitentów: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wybór producenta sztabek przy realizacji zamówienia należy do Mennicy.

  • Produkty z kategorii "Biżuteria" wysyłamy w ciągu 72h od momentu zaksięgowania wpłaty.
Gwarantujemy skup zakupionego w Mennicy Skarbowej złota i srebra.
Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel