100 zł - Poczet królów i książąt polskich: August II Mocny (1697-1706, 1709-1733) - 2005

2 150,00 zł
/ szt.
Producent: NBP
Dostawa: 24h
Metal: Złoto
Próba: 900
Producent: NBP
Kraj pochodzenia: Polska
Średnica: 21 mm
Nominał: 100 PLN
Waga: 8 g
Stempel: Lustrzany
Nakład: 4200
Rok emisji: 2005
Opis produktu

Złota moneta z serii “Poczet królów i książąt polskich”, emitowanej przez NBP od 1979 roku. Stanowi dopełnienie dwóch numizmatów o tej samej tematyce z 2002 roku. Do obiegu trafiła 22 lutego 2005 roku.

RYS HISTORYCZNY

W 1697 roku Fryderyk August z dynastii Wettinów został wybrany na króla Polski. O jego elekcji – wbrew głosom większości szlachty – zadecydowało poparcie udzielone mu przez Austrię i Rosję. Niedługo po objęciu władzy rozpoczął przekształcanie państwa na wzór monarchii Ludwika XIV, co stało się przyczyną jego nieustających konfliktów z bojącą się utraty przywilejów szlachtą. Na skutek sojuszu zawartego z Rosją wplątał Rzeczpospolitą w długą i wycieńczającą wojnę północną (1700-1721). W okresie panowania Augusta II doszło do pogłębienia kryzysu wewnątrzpaństwowego oraz zwiększenia wpływów Rosji, do której niejednokrotnie zwracał się po pomoc.

WYGLĄD MONETY

Na rewersie widnieje starannie opracowane popiersie króla Augusta II Mocnego. Wzdłuż otoku umieszczono napis informujący o latach panowania władcy (z uwzględnieniem przerwy zaistniałej w wyniku abdykacji): AUGUST II MOCNY 1697-1706, 1709-1733.

Na awersie znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej – orzeł biały w koronie. Pod jego skrzydłami umiejscowiono rok emisji monety: 2005. Wzdłuż otoku umieszczono informacje na temat nominału oraz kraju emitenta: 100 ZŁ RZECZPOSPOLITA POLSKA.

Ważne informacje dot. zamówień
  • Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.

  • Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.

  • Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.

  • Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.

  • Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.

  • Sztabki oferowane przez Mennicę są sztabkami emitentów, które Mennica ma aktualnie na stanie. Mogą to być sztabki następujących emitentów: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wybór producenta sztabek przy realizacji zamówienia należy do Mennicy.

  • Produkty z kategorii "Biżuteria" wysyłamy w ciągu 72h od momentu zaksięgowania wpłaty.
Gwarantujemy skup zakupionego w Mennicy Skarbowej złota i srebra.
Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel