• facebook
  • googleplus1
  • twitter
Lubisz to?Udostępnij!

100 zł - 75. rocznica złamania szyfru Enigmy - 2007

1 400,00 zł
/ szt.
Producent: NBP
Dostawa: 24h
Kraj pochodzenia: Polska
Metal: Złoto
Producent: NBP
Nominał: 100 PLN
Próba: 900
Waga: 8 g
Średnica: 21 mm
Stempel: Lustrzany
Dostawa: 24h
Opis produktu

Jedna z trzech monet wybitych przez Narodowy Bank Polski z okazji 75. rocznicy złamania przez polskich matematyków niemieckiego szyfru Enigmy. Numizmaty przybliżają często pomijany aspekt walki Polaków, który zdaniem wielu historyków jest najważniejszym polskim wkładem w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej.

RYS HISTORYCZNY

Maszyna szyfrująca Enigma służyła Niemcom do przesyłania tajnych depesz z rozkazami dla wojsk lądowych, floty oraz lotnictwa. W latach 30. ubiegłego wieku polski kontrwywiad zaangażował do prac nad jej repliką trzech młodych matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. W lipcu 1939 r. – w obliczu nadchodzącej agresji Niemiec – polskie Biuro Szyfrów poinformowało o swoich dokonaniach wywiady angielski i francuski. Okazało się, że Polacy zabrnęli w pracach znacznie dalej niż tkwiący w martwym punkcie Anglicy. Dzięki polskim wysiłkom wkrótce udało się rozpracować szyfry Luftwaffe, co wywarło decydujący wpływ na przebieg Bitwy o Anglię.

WYGLĄD MONETY

Na awersie widnieje wizerunek orła, będący godłem Rzeczpospolitej Polskiej. W tle umieszczono tabele literowe oraz kontury maszyny szyfrującej. Na wybłyszczonym okręgu wzdłuż rantu znajduje się oficjalna nazwa kraju emitenta (RZECZPOSPOLITA POLSKA), rok emisji (2007) oraz nominał (100 ZŁ).

Rewers monety przedstawia dwie żarówki z maszyny szyfrującej. Wokół nich rozmieszczono dwa zbiory okręgów mających przypominać promienie światła. W górnej części znajdują się trzy rzędy liter alfabetu połączone prostymi liniami z literami z dwóch kolejnych rzędów, które umiejscowionych nieco niżej. Na dole monety widnieje inskrypcja: 75. ROCZNICA ZŁAMANIA SZYFRU ENIGMY.

Ważne informacje
  • Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.

  • Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.

  • Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.

  • Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.

  • Sztabki oferowane przez Mennicę są sztabkami emitentów, które Mennica ma aktualnie na stanie. Mogą to być sztabki następujących emitentów: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wybór producenta sztabek przy realizacji zamówienia należy do Mennicy.

  • Produkty z kategorii "Biżuteria" wysyłamy w ciągu 72h od momentu zaksięgowania wpłaty.
Gwarantujemy skup zakupionego w Mennicy Skarbowej złota i srebra.
Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel