100 zł - 500-lecie wydania Statutu Łaskiego - 2006

2 150,00 zł
/ szt.
Producent: NBP
Dostawa: 24h
Metal: Złoto
Producent: NBP
Kraj pochodzenia: Polska
Nominał: 100 PLN
Próba: 900
Rok emisji: 2006
Waga: 8 g
Średnica: 21 mm
Stempel: Lustrzany
Nakład: 9000
Opis produktu

500. rocznica wydania Statutów kanclerza Łaskiego uhonorowana wyjątkową monetą kolekcjonerską wybitą ze złota!

 

Rys historyczny

Statut Łaskiego był pierwszym na ziemiach Rzeczypospolitej zbiorem powszechnie obowiązujących praw i aktualnych przywilejów szlacheckich. Uchwałę o spisaniu prawodawstwa Rzeczypospolitej podjęła szlachta i król na sejmie w Radomiu w 1505 roku. Pracę nad statutem powierzono kanclerzowi wielkiemu koronnemu, prymasowi Janowi Łaskiemu.

Statut został spisany w dwóch tomach. W pierwszym tomie zamieszczono wszystkie prawa publiczne i sądowe, w tym chronologicznie segregowane przywileje szlacheckie, rozporządzenia królewskie, zwyczajowe prawo Ziemi Krakowskiej, konstytucje kolejnych sejmów i traktaty dyplomatyczne. W ostatniej części umieszczono instruktaż postępowania sądowego. Pierwszy tom Statutów Łaskiego był potwierdzony pieczęcią królewską Aleksandra Jagiellończyka.

Tom drugi zawierał szeroko pojęte prawodawstwo niemieckie nie posiadające mocy na terenach Rzeczypospolitej oraz traktaty polityczne służące pomocą adeptom prawa. W Statucie Łaskiego znajdował się pierwszy drukowany tekst Bogurodzicy, uważanej dziś za pierwszy oficjalny hymn Rzeczypospolitej. Oryginalny pierwowzór został zrabowany podczas Potopu Szwedzkiego i wywieziony do Szwecji gdzie znajduje się do dziś.

 

Wygląd monety

Awers monety przedstawia godło państwowe, nazwę emitenta, rok bicia i nominał (Rzeczpospolita Polska 2006, 100 zł). W centrum przedstawiono otwartą księgę z wyraźnie zaznaczoną pieczęcią królewską, będącą analogią do pierwszego wydania Statutów Łaskiego.

Na rewersie przedstawiono portret kanclerza wielkiego koronnego Jana Łaskiego przeglądającego karty księgi Statutu. Obok umieszczono legendę o treści: „500-lecie wydania Statutu Łaskiego”.

Moneta została wybita stemplem lustrzanym w 8 gramach złota próby 0,900. Egzemplarz jest zapakowany w ochronny kapsel i plastikową szkatułkę z logo NBP. Oferowany egzemplarz posiada I (menniczy) stan zachowania.

Ważne informacje dot. zamówień
  • Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.

  • Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.

  • Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.

  • Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.

  • Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.

  • Sztabki oferowane przez Mennicę są sztabkami emitentów, które Mennica ma aktualnie na stanie. Mogą to być sztabki następujących emitentów: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wybór producenta sztabek przy realizacji zamówienia należy do Mennicy.

  • Produkty z kategorii "Biżuteria" wysyłamy w ciągu 72h od momentu zaksięgowania wpłaty.
Gwarantujemy skup zakupionego w Mennicy Skarbowej złota i srebra.
Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel