100 zł - Sybiracy - 2008

2 150,00 zł
/ szt.
Producent: NBP
Dostawa: 24h
Kraj pochodzenia: Polska
Metal: Złoto
Producent: NBP
Nominał: 100 PLN
Próba: 900
Rok emisji: 2009
Waga: 8 g
Średnica: 21 mm
Stempel: Lustrzany
Nakład: 12000
Opis produktu

Moneta wprowadzona do odbiegu przez Narodowy Bank Polski w celu upamiętnienia Sybiraków - Polaków zesłanych na Syberii.

 

Rys historyczny

W Rosji sybirakami nazywa się osadników Syberii przybyłych z innych rejonów Rosji i ich potomków. W Polsce mianem sybiraków określa się ludzi skazanych na karę zsyłki i ich rodziny zakładane podczas odbycia kary.

Karę zesłania na odległe terytoria Syberii znano w Cesarstwie Rosyjskim już od XVI wieku. Początkowo wiązała się ona tylko z przesiedleniem. Z czasem wyodrębniono z zesłania karę katorgi, związaną z ciężką pracą fizyczną, odbywaną w bardzo trudnych warunkach. Sama zsyłka najczęściej wiązała się nie z pracą, a przymusowym przesiedleniem i brakiem możliwości zmiany miejsca zamieszkania. Skazani (nie wliczając katorżników) mieli względna wolność wyboru zawodu. Polscy więźniowie polityczni byli dodatkowo pozbawiani możliwości podjęcia pracy umysłowej czy urzędniczej. Po odbyciu kary sybirak był zwalniany i mógł powrócić w rodzinne strony. Znaczna część „zagubionych pokoleń polskiego narodu” do domu już nie powróciła, pozostawiając potomków, których również dotyczy miano sybiraków.

 

Wygląd monety

Do produkcji 100-złotówki Sybiracy wykorzystano stop złota próby 900. Jej parametry odpowiadają wyznacznikom Narodowego Banku Polskiego - moneta waży równe 8 gramów i ma średnicę 21 milimetrów. Do jej wybicia użyto stempla lustrzanego.

W legendzie awersu uwieczniono godło państwowe, nazwę emitenta (Rzeczpospolita Polska), rok bicia (2008) i nominał (100 zł). Relief prezentuje pnie drzew kojarzące się z syberyjską tajgą i zarysy dwóch postaci.

Na rewersie ukazano starszą kobietę zasłaniającą twarz, trzymającą na kolanach małą dziewczynkę. Po lewej stronie fragment drewnianej chaty. Całość została przedzielona na pół przez pień drzewa. W legendzie możemy przeczytać pojedyncze słowo: „Sybiracy”.

Ważne informacje dot. zamówień
  • Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.

  • Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.

  • Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.

  • Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.

  • Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.

  • Sztabki oferowane przez Mennicę są sztabkami emitentów, które Mennica ma aktualnie na stanie. Mogą to być sztabki następujących emitentów: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wybór producenta sztabek przy realizacji zamówienia należy do Mennicy.

  • Produkty z kategorii "Biżuteria" wysyłamy w ciągu 72h od momentu zaksięgowania wpłaty.
Gwarantujemy skup zakupionego w Mennicy Skarbowej złota i srebra.
Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel