• facebook
  • googleplus1
  • twitter
Lubisz to?Udostępnij!

4 Złote Dukaty Austriackie (czworak) - wysyłka 24 h!

3 151,00 zł
/ szt.
Nominał: 4 Dukaty Austriackie
Stop: Au 986
Waga: 13,96 g
Średnica: 40 mm
Grubość: 0,8 mm
Dostawa: 24h
Kraj pochodzenia: Austria
Opis produktu

Nowe bicie Czworaka - austro-węgierskiej 4-dukatówki - złotej monety inwestycyjnej o imponującej 40-milimetrowej średnicy i jeszcze bardziej imponującej historii.

 

Producent monet

Münze Österreich jest instytucją o bogatej ponad 800-letniej tradycji bicia środków płatniczych. Założona w dobie wypraw krzyżowych, Münze Österreich została ufundowana w 1194 roku z okupu 12 ton srebra, które słynny król-krzyżowiec Ryszard Lwie Serce musiał uiścić w zamian za wolność austriackiemu księciu Leopoldowi V. Przez następnych 200 lat Mennica Wiedeńska była jedyną instytucją tego typu wymienioną w oficjalnych dokumentach. Od samego początku ulokowana w granicach administracyjnych Wiednia, działa do dziś pod zmienioną nazwą "Mennica Austriacka", jako część struktur Austriackiego Banku Narodowego.

 

Rys historyczny

Pierwszymi dukatami, które swoimi parametrami odpowiadały dzisiejszemu standardowi (około 3,5 grama niemal czystego złota) były monety wybite przez Republikę Wenecji w 1284 roku. Dukat Wenecki był nieprzerwanie bity przez Dożów do 1797 roku. Na przestrzeni lat wzorem Wenecji podążało wiele innych europejskich krajów, adaptując dukaty do swoich potrzeb i tworząc ich wielokrotności. Najsłynniejszą monetą tego typu są austro-węgierskie 4 dukaty (popularnie zwane Czworakiem) Franciszka Józefa I, wybite w 1915 roku. Oryginalna moneta była na tyle popularna na rynku kolekcjonerskim, że szybko doczekała się nowego bicia – emisji w niezmienionej formie w czasach późniejszych. Dziś Czworak Franciszka Józefa z 1915 roku jest bity przez Münze Österreich wyłącznie w celu zaspokojenia rynku inwestycyjnego, ciesząc się ogromną popularnością wśród inwestorów potrafiących docenić majstersztyk austriackich mincerzy z początku XX stulecia.

 

Wygląd monety

Na awersie uwieczniono profil Franciszka Józefa I - cesarza dualistycznej monarchii austro-węgierskiej w wieńcu laurowym. Wokół portretu, równolegle do rantu biegnie tradycyjna tytulatura Franc Ios(eph) I D(eus) G(ratia) Austriae Imperator (Franciszek Józef I z Bożej łaski cesarz Austrii).

Na rewersie przedstawiono godło Austro-Węgier - dwugłowego orła pod jedną, cesarską koroną, trzymającego w jednym szponie miecz, a w drugim szponie jabłko królewskie. Na piersi orła widnieje tradycyjny herb Austro-Węgier. Wokół orła biegnie dalszy ciąg tytulatury cesarskiej Hungar(ia) Bohem(ia) Gal(itia) Lod(omeria) Ill(yria) Rex A(urum) A(nno) 1915 (król Węgier, Czech, Galicji, Lodomerii, Chorwacji, złoto rok 1915). Bezpośrednio pod godłem w nawiasie umieszczono cyfrę „4” informującą o równowartości 4 dukatów.

Moneta została wybita w prawie 14 gramach złota próby 0,986. Lustro awersu i rewersu wypolerowano. Elementy reliefu i legendy pozostawiono matowe. Moneta posiada bardzo dużą, 40-milimetrową średnicę i cechuje się minimalną grubością 0,8 milimetra.

Dostępne monety są w I lub II stanie zachowania.

 

Oferta specjalna!

Mennica Skarbowa gwarantuje wysyłkę niniejszego produktu w ciągu 24h (dni robocze) od zaksięgowania wpłaty za zamówienie. Istnieje również możliwość odbioru osobistego w Warszawie w tym samym terminie.

Ważne informacje
  • Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.

  • Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.

  • Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.

  • Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.

  • Sztabki oferowane przez Mennicę są sztabkami emitentów, które Mennica ma aktualnie na stanie. Mogą to być sztabki następujących emitentów: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wybór producenta sztabek przy realizacji zamówienia należy do Mennicy.

  • Produkty z kategorii "Biżuteria" wysyłamy w ciągu 72h od momentu zaksięgowania wpłaty.
Gwarantujemy skup zakupionego w Mennicy Skarbowej złota i srebra.
Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel