25 zł Polska droga do wolności: Wybory 4 czerwca 1989 r. 2009 - dostawa 24 h!

250,00 zł
/ szt.
Producent: NBP
Dostawa: 24h
Kraj pochodzenia: Polska
Producent: NBP
Nominał: 25 PLN
Rok emisji: 2009
Waga: 1 g
Próba: 900
Średnica: 12,00 mm
Stempel: Lustrzany
Nakład: 40000
Dostawa: 24h
Metal: Złoto
Opis produktu

Złota moneta upamiętniająca wybory 4 czerwca 1989 roku – historyczny moment w dziejach powojennej Polski.  

Rys historyczny  

Wybory 4 czerwca 1989 roku, nazywane też wyborami kontraktowymi lub czerwcowymi, były pierwszymi częściowo wolnymi i demokratycznymi  wyborami w historii powojennej Polski. Pod naciskami środowisk opozycyjnych i jako konsekwencja rozmów przy Okrągłym Stole, władze PRL umożliwiły start w wyborach parlamentarnych tzw. kandydatom bezpartyjnym.  

Liczba miejsc w Sejmie, dostępnych dla kandydatów bezpartyjnych wynosiła 35% co dawało 161 mandatów z 500 dostępnych. Pozostałe mandaty były zarezerwowane dla działaczy PRL i środowisk stowarzyszonych. Wybory do nowoutworzonego Senatu były w pełni wolne. Dzięki determinacji wyborców, tak naprawdę dwustopniowe wybory odbywające się 4 i 18 czerwca, zakończyły się całkowitym zwycięstwem działaczy opozycyjnych, którzy zajęli wszystkie dostępne dla nich miejsca tak w Sejmie, jak i w Senacie.  

Dzięki wyborom 4 czerwca 1989 roku powołano pierwszy w powojennej Polsce demokratycznie wybrany rząd, na czele którego jako premier stanął wywodzący się z środowiska Solidarności Tadeusz Mazowiecki. Przyspieszyło to znacznie transformację systemową i w konsekwencji narodziny w pełni demokratycznej III Rzeczpospolitej.     

Wygląd monety  

Awers monety zdobi godło państwowe w postaci orła z rozpostartymi skrzydłami w koronie i legenda – „Rzeczpospolita Polska 2009 25 zł”  

Na rewersie ukazano logo NSZZ Solidarność i legendę „Wybory 4 czerwca”.  

Moneta została wybita w 1 gramie złota próby 0,900. Numizmat standardowo zapakowano w kapsel i zieloną szkatułkę sygnowaną logiem NBP. Do monety dołączono certyfikat autentyczności. Moneta została wybita stemplem lustrzanym w ograniczonym nakładzie 40000 sztuk.  

Ważne informacje dot. zamówień
  • Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.

  • Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.

  • Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.

  • Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.

  • Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.

  • Sztabki oferowane przez Mennicę są sztabkami emitentów, które Mennica ma aktualnie na stanie. Mogą to być sztabki następujących emitentów: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wybór producenta sztabek przy realizacji zamówienia należy do Mennicy.

  • Produkty z kategorii "Biżuteria" wysyłamy w ciągu 72h od momentu zaksięgowania wpłaty.
Gwarantujemy skup zakupionego w Mennicy Skarbowej złota i srebra.
Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel