Australijski platynowy dziobak to idealny pomysł na dywersyfikację portfela każdego inwestora. Piękna moneta z czystej platyny o próbie 999,5 jest bita dopiero drugi rok, a już zyskała na świecie ogromny prestiż i popularność.
Mennica Perth wprowadziła Dziobaka do swojej oferty w 2011 roku w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie platyną, wynikające również z zakończenia regularnej produkcji platynowego Koali w 2000 roku. Moneta jest prawnym środkiem płatniczym w Australii i posiada nominał stu dolarów.
Atrakcyjności monecie dodaje fakt, że jej produkcja jest stosunkowo niewielka. W 2011 roku wybito jedynie 30 tys. Dziobaków. Druga, równie limitowana edycja z 2012 roku przedstawia uncjową monetę ozdobioną na awersie tradycyjnym portretem królowej Elżbiety II autorstwa Iana Rank-Broadley’a. Rewers zaś stanowi niezwykłą atrakcję dla oka każdego kolekcjonera. Monetę zdobi wizerunek rzadko występującego w przyrodzie australijskiego dziobaka zaprojektowany przez Natashę Muhl. W najnowszej serii dziobak nurkuje wśród wodorostów i - jak zwykle w przypadku monet bitych w Perth - na monecie można dojrzeć najdrobniejsze, precyzyjnie wykonane szczegóły.
Z uwagi na niezwykłą atrakcyjność kolekcjonerską, jak i rosnące zainteresowanie inwestorów platyną, Australijski Dziobak to prawdziwa perełka w ofercie Mennicy Skarbowej .
PLATYNA
Słowo „platyna” pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza dosłownie „małe srebro”. Platyna jest jednym z najrzadszych pierwiastków na Ziemi i dzięki temu stała się symbolem luksusu.
Była używana już do produkcji artefaktów w prekolumbijskiej Ameryce Południowej, gdzie pozyskiwano ją z piasków niesionych przez rzeki. Pierwsze europejskie wzmianki o platynie pochodzą z 1557 roku, ale oficjalnie została zbadana przez naukowców dopiero w połowie XVIII wieku. Król Francji Ludwik XV uznał wtedy, że platyna to jedyny metal godny króla.
Jako czysty metal platyna jest srebrno-biała i lśniąca, bardzo plastyczna i wyjątkowo odporna na korozję. Ze względu na swój wygląd czasem mylona jest ze srebrem, ale jest o wiele rzadszym metalem, stanowiąc jedynie 0,005 ppm (cząsteczek na milion) ziemskiej skorupy.
W większych ilościach platyna występuje na księżycu i w meteorytach. W związku z tym, znaczne zasoby platyny znajdują się na terenach wulkanicznych, w które kiedyś uderzył meteoryt, jak np. krater Sadbury w Kanadzie.
W ubiegłym stuleciu największym wydobyciem szczyciła się miejscowość Platinum na Alasce, gdzie w latach 1927-1975 wydobyto w ponad 500 tys. uncji platyny. Kopalnię zamknięto w 1990 roku. Aktualne największe znane rezerwy naturalne znajdują się w RPA i stamtąd właśnie pochodzi 80% światowej produkcji. Na drugim miejscu w rankingu znajduje się Rosja (11%). Obecnie, światowa produkcja wynosi mniej niż 200 ton rocznie.
Platynę stosuje się głównie w motoryzacji do wyrobu katalizatorów (ponad połowa światowej produkcji), w przemyśle jubilerskim, a także chemicznym i elektronicznym.
Platyna jest notowana na giełdzie pod symbolem XPT. Ceny platyny są bardziej podatne na zmiany w gospodarce, niż w przypadku pozostałych metali szlachetnych. Wynika to z bezpośredniej relacji do przemysłowego zapotrzebowania na platynę. Dlatego też - odwrotnie niż w przypadku złota - w czasach kryzysu ceny platyny, regulowane spadkiem popytu, spadają. Dlatego to właśnie czasy gospodarczej niestabilności są najlepszym momentem na inwestycję w platynę.
- Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.
- Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.
- Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.
- Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.
- Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.
- Sztabki oferowane przez Mennicę są sztabkami emitentów, które Mennica ma aktualnie na stanie. Mogą to być sztabki następujących emitentów: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wybór producenta sztabek przy realizacji zamówienia należy do Mennicy.
- Produkty z kategorii "Biżuteria" wysyłamy w ciągu 72h od momentu zaksięgowania wpłaty.
![]() |
Gwarantujemy skup zakupionego w Mennicy Skarbowej złota i srebra. |