ZŁOTO OPUSZCZA USA. I TO SZYBKO

2018-06-08
repatriacja złota

Pod koniec kwietnia media obiegła informacja, że rząd Turcji sprowadził z USA swoje złoto o wartości 25,3 miliardów dolarów. 220 ton kruszcu opuściło skarbiec amerykańskiej Rezerwy Federalnej w wakacje ubiegłego roku. Tym samym Turcja dołączyła do grona krajów, które nie pokładają już bezgranicznego zaufania w szeroko pojętej potędze USA.

POLITYKA CZY EKONOMIA?

Chociaż wielu ekspertów zwraca uwagę na polityczny wymiar decyzji prezydenta Turcji – Recepa Tayyipa Erdogana, nie da się oprzeć wrażeniu, że jej podłoże ma także wymiar ekonomiczny. Już od kilku lat można bowiem zaobserwować międzynarodowe działania, które mają na celu odebranie dolarowi statusu waluty międzynarodowej. Państwa takie jak Rosja czy Chiny nie chcą już dłużej opierać swoje bezpieczeństwo finansowe na rezerwach walutowych w postaci dolarów. Zamiast tego prowadzą stałą rozbudowę swoich rezerw w złocie.

DETRONIZACJA DOLARA

Rosja i Chiny od kilku lat w jawny sposób przejawiają chęć do całkowitego uniezależnienia się od amerykańskiej waluty, a tym samym Stanów Zjednoczonych. Nie od dziś wiadomo, że polityka i ekonomia są ze sobą bardzo ściśle powiązane. Najlepszym dowodem na to, że Erdogan również przynależy do tego obozu jest jego ostatnie wezwanie skierowane do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). W kwietniu kontrowersyjny przywódca Turcji publicznie stwierdził, że międzynarodowe pożyczki powinny być rozliczane w złocie, a nie w amerykańskim dolarze.

NIE PIERWSZA I NIE OSTATNIA

W ubiegłym roku głośno było na temat repatriacjI złota przeprowadzonej przez Niemcy, które sprowadziły do skarbca swojego banku centralnego 674 tony złota. Część pochodziła z Rezerwy Federalnej, a część z Banku Francji. Największą sensację wzbudził fakt, że cała operacja zakończyła się aż 3 lata wcześniej niż pierwotnie planowano. Według niektórych źródeł niemieckie władze sprowadziły również 940 ton złota z Banku Anglii.

SKĄD TEN POŚPIECH?

Długoterminowe plany w stosunku do amerykańskiego dolara to ważny, ale nie jedyny powód, dla którego coraz więcej krajów decyduje się na repatriację złota. Pośpiech w przypadku tak poważnej operacji, jaką jest przetransportowanie kilkuset ton cennego kruszcu musi być uwarunkowany bardziej palącymi powodami.

Chodzi przede wszystkim o brak zaufania do zapewnień USA w sprawie rzeczywistej zawartości ich skarbców. I wcale nie ma, co się temu dziwić – oficjalne rezerwy USA nigdy zostały jeszcze w pełni skontrolowane przez jakikolwiek niezależny i zewnętrzny organ. Wielu ekspertów podejrzewa, że część złota znajdującego się choćby w słynnym Fort Knox ma za niską próbę i nie zostanie zaakceptowana na międzynarodowym rynku metali szlachetnych.

Na podstawie: "Where In The World Is Gold?", Investing.com

Zaufane Opinie IdoSell
4.59 / 5.00 152 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-04-02
Bardzo dobry , a przede wszystkim miły i rzeczowy kontakt Szybko wykonana usługa , pomimo trudnościami związanymi z koronawirusem Dziękuję bardzo
2020-04-14
Transakcja bez żadnych problemów. Całkiem szybki czas realizacji jak na obecną sytuację :)
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel