ŚREDNIE CENY METALI SZLACHETNYCH W 2018 ROKU – ANKIETA LBMA

2018-02-22

Organizacja London Bullion Market Association przeprowadziła ankietę na temat prognozowanych cen metali szlachetnych w 2018 roku. W badaniu wzięło udział 34 analityków. Jak się można było spodziewać – każdy z nich miał nieco inne zdanie. Źródło rozbieżności stanowi odmienna ocena znaczenia kilku czynników, takich jak wysokość stóp procentowych w USA, sytuacja geopolityczna czy kondycja światowej gospodarki. Po podsumowaniu zebranych opinii powstała jedna, uśredniona prognoza dla złota, srebra, platyny i palladu.ceny złota prognoza 2018 rok *Źródło danych: LBMA 2018 Precious Metals Forecast Survey, www: http://www.lbma.org.uk/downloads/Forecast-2018.pdf

Złoto

Jak co roku złoto podzieliło analityków na dwa obozy. Najwyższa prognoza dla cenowego szczytu wyniosła 1510 dol. Najniższa prognoza dla cenowego dołka – 1120 dol. Różnica między tymi wartościami to aż 390 dol., co może wskazywać, że czekają nas bardzo interesujące miesiące na rynku żółtego kruszcu. W przypadku średniej ceny w skali roku przewidywania rozciągały się od 1215 do 1381 dol. Przeciętna wartość wyniosła 1318 dol, czyli prawie 5% więcej niż średnia cena w ubiegłym roku.

Srebro

Z ankiety wynika, że srebro to metal, który w tym roku poradzi sobie najlepiej. Według najwyższej prognozy średnia cena wyniesie 20 dol. Według najniższej – 16 dol. Ogólne zestawienie wskazało na wartość 17,81 dol, co stanowi 4-procentową podwyżkę w stosunku do ceny z połowy lutego oraz 4,5-procentową w stosunku do roku poprzedniego.

Platyna

Prognozy dla platyny okazały się bardzo sprzyjające. Średnia cena w skali roku ma wynosić 1000 dol, czyli o 3,1% więcej niż cena w połowie lutego oraz ponad 5% więcej niż w ubiegłym roku. Skala rozbieżności w przewidywaniach była dosyć duża – od 862 do 1140 dol. Większość ankietowanych opowiedziała się za wartościami pośrodku. Najwyższa prognoza dla szczytu cenowego wyniosła 1250 dol. Najniższa prognoza dla dołka cenowego to 732 dol.

Pallad

Cena palladu w 2017 roku wzrosła o aż 16,7%. To najlepszy wynik ze wszystkich metali szlachetnych. Niestety zdaniem analityków rok 2018 nie będzie już tak udany. Zebrane prognozy wskazały, że średnia cena w skali roku wyniesie 1080 dol., czyli o 1,5% mniej niż w połowie lutego. Tym samym pallad poradzi sobie dużo gorzej niż pozostałe metale. Wciąż jednak można spodziewać się wzrostu w stosunku do roku poprzedniego. Według prognoz wyniesie on aż 24%.

Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 80 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-02-18
Jak zwylke profesjonalnie i na czas.
2020-04-14
Transakcja bez żadnych problemów. Całkiem szybki czas realizacji jak na obecną sytuację :)
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel