Podsumowanie cen złota - marzec

2014-04-09

Głównym czynnikiem oddziaływującym na rynek metali szlachetnych w marcu była napięta sytuacja na Krymie, związana z wkroczeniem tam wojsk rosyjskich.

 

Pierwszego dnia roboczego po interwencji, czyli 3 marca, cena złota zyskiwała nawet 2,7% w stosunku do dnia poprzedniego. Wraz ze wzrostem ryzyka zaognienia konfliktu ceny złota w kolejnych dniach wzrastały i osiągnęły maksymalny poziom 1388 USD za uncję w dniu 17 marca, to jest 4,9% od końca lutego.

 

Maksimum ceny w polskiej walucie zostało osiągnięte jeden dzień roboczy wcześniej i wyniosło 4238 zł za uncję (6,3% od zamknięcia lutego). Jednakże w kolejnych dniach wraz z uspokojeniem sytuacji, złoto powoli zaczęło się osłabiać i ostatecznie miesiąc zakończyło na poziomie 3% poniżej zamknięcia lutego wraz z ceną wynoszącą 1284 USD za uncję, a w złotych 3877 zł za uncję.

 

Jednakże zarówno Europejczycy jak i sami Polacy zdali sobie sprawę, że nasz region nie jest wolny od konfliktów zbrojnych. A złoto nadal jest uznawane za jedyne prawdziwe zabezpieczenie majątku w przypadku ewentualności wojny. Spowodowało to w efekcie wzrost zakupów fizycznego złota w postaci monet i sztabek. Według Gazety Prawnej w marcu najwięksi polscy dealerzy złota zwiększyli obroty o około 50%.

Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 106 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-03-04
Jestem bardzo zadowolona.
2020-04-14
Transakcja bez żadnych problemów. Całkiem szybki czas realizacji jak na obecną sytuację :)
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel